Balansowanie

„Nocdzieńsen” to spektakl, który powstał w ramach projektu Czysta ReForma wspieranego przez fundację Sztuka Teatru. Przedstawienie można było obejrzeć kolejno przez trzy dni 14, 15,16 grudnia w Krakowie.

„Nocdzieńsen” jest spektaklem, który powstawał w nietypowy sposób. Reżyser (Szymon Hieronim Budzyk) najpierw nakreślił charaktery, nad którymi później pracował indywidualnie z aktorami, przechodząc kolejno i indywidualnie przez kreacje aktorskie. Na bazie tak powstałej konstrukcji został od zera napisany tekst przez Karolinę Fortunę. Efektem takiej pracy był świetnie zagrany spektakl.

W spektaklu „Nocdzieńsen” odnajdujemy kilka diametralnie różniących się od siebie charakterów, które są karykaturalnym odwzorowaniem dzisiejszych ludzkich postaw i problemów. Dostrzegamy towarzyszącą nam w życiu potrzebę akceptacji, lęk przed światem, chorobę, niemy krzyk i brak odpowiedzi, zatracenie się w pogoni za pieniądzem. Jesteśmy świadkami braku reakcji, wsparcia, barku rozmów. 

Ostatnie kilkanaście minut spektaklu to balansowanie na granicy chaosu i kakofonii powstałych w wyniku nagromadzenia emocji, było to swoiste obnażenie się, emocjonalne wyprucie. Wszystko było spotęgowanie obecnością chóru, który jednocześnie umuzyczniał spektakl.

Treść w połączeniu z formą skłaniają widza do refleksji i zmuszają do zastanowienia się nad własną, ciągle tworzoną historią.

Spektakl niebanalny, zachwycający prostotą środków, zagospodarowaniem przestrzeni scenicznej, pozostający na dłużej z widzem.Jagoda Stuła, stażystka, l: jagos, h: ATF801735
Dziennik Teatralny Katowice
7 stycznia 2013