Baletowe święto

Prawdziwe baletowe święto szykuje Teatr Wielki w Łodzi. Trudno bowiem inaczej określić spotkanie z Marthą Graham – światowej sławy tancerką, pedagogiem i choreografem oraz Henrykiem Konwińskim – legendą polskiego baletu. Rzecz tym bardziej godna jest odnotowania, że na scenie Teatru Wielkiego choreografie tych znakomitych artystów pojawią się po raz pierwszy.

Dwuczęściowy wieczór z muzyką baletową dwóch znakomitych kompozytorów – Igora Strawińskiego i Wojciecha Kilara, którzy zainspirowani: wierzeniami i obrzędami pogańskiej Rusi – Święto wiosny i niepowtarzalnością polskiego folkloru góralskiego – Krzesany, stworzyli dwa jakże różne stylistycznie i klimatycznie dzieła muzyczne. Ich wspólny mianownik to powrót do korzeni, ludowej tradycji i fascynacja tym, co w kulturach narodów ważne i bezcenne – tożsamości i oryginalności.

Premiera Święta wiosny w choreografii Marthy Graham miała miejsce 28 lutego 1984 roku w New York State Theater i wzbudziła ogromne zainteresowanie krytyki i aplauz publiczności, stając się drugim – obok tego samego dzieła w choreografii Maurice Béjarta – wzorem współczesnego języka baletowego i nowoczesnej interpretacji „starych" tematów.
Henryk Konwiński po raz kolejny sięga po muzykę Kilara. Pierwszy Krzesany tego wybitnego polskiego choreografa pojawił się w spektaklu baletowym Ad montes – Balety tatrzańskie w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1994 roku i pokazał jak bardzo popularna i ceniona jest muzyka Wojciecha Kilara; kiedy jeszcze staje się ona inspiracją dla twórcy z taką wyobraźnią sceniczną i inwencją choreograficzną jak Henryka Konwińskiego, to efekt musi być imponujący i poruszający wrażliwość każdego widza.

Muzycznie spektakl przygotowuje i poprowadzi Tadeusz Kozłowski.

18.06 sobota, 19:00 – PREMIERA(-) (-)
Materiał Teatru
4 czerwca 2016
Spektakle
Święto wiosny