Baśń zmieniła się w przedstawienie

Śląski Teatr Tańca w Bytomiu zaprasza w piątek 27 lutego na wyjątkowy spektakl taneczny - The Firebirds w wykonaniu słowackiej grupy tancerzy Slovak Dance Theatre.

The Firebird w choreografii Jána Ďurovčíka jednego z najbardziejutalentowanych i profesjonalnych choreografów sceny słowackiej powstał w 1997 r. w Słowackim Teatrze Narodowym w Bratysławie, a inspiracją był "Ognisty ptak" Igora Strawińskiego uważany jestza jedno z największych osiągnięć muzyki baletowej. Po czterech latach od premiery Ďurovčík ponownie pracował nad widowiskiem wspólnie z japońskim zespołem Tokyo Metropolitan City Ballet. Dzięki tej współpracy baśń zmieniła się w przedstawienie opowiadające o współczesnym świecie.

The Firebird Igora Strawińskiego uważany jest za jedno z największych osiągnięć muzyki baletowej. Historia oparta na rosyjskiej legendzie o „Żar ptaku" i baśni o „Kościeju nieśmiertelnym". Szczególnie znana jest II Suita, z 1919 roku zwana Suitą z Ptaka Ognistego. Strawiński rozwinął impresjonistyczne pomysły Debussyego - w ten sposób stworzył muzykę, która przenosi słuchacza do innego, bajkowo-mrocznego świata.

Slovak Dance Theatre został założony w kwietniu 2005 roku przez choreografa i dyrektora artystycznego Jána Ďurovčíka. Idea powołania do życia takiej instytucji wywodziła się z głębokich tradycji jednego z najsłyniejszych słowackich teatrów tańca, a mianowicie Bratislava Dance Theatre (BDT), za pomocą którego utwierdzona została pozycja tańca współczesnego na słowackiej scenie artystycznej, a także na międzynarodowym podium. SDT jest niezależnym teatrem tańca współczesnego, który swoją działalność opiera na wszelkiego rodzaju projektach artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju młodych tancerzy, aktorów czy muzyków. Bogata gama zajęć adresowanych do młodych adeptyów sztuki oraz miłośników tańca,  pozwala im rozwijać swoje talenty. SDT prezentuje swoje spektakle na deskach wielu teatrów europejskich, takich jak Circulo de Bellas Artes w Madrycie, a także w wielu miejscach w Azji, czy obu Amerykach.

Ján Ďurovčík studiował choreografię w Wyższej Szkole Muzycznej w Bratysławie pod kierunkiem profesora Štefan Nosáľ oraz na Wydziale Tańca Uniwersytetu w Antwerpii w Belgii. Następnie występował jako tancerz – solista w H. F. Dansetheatre w Amsterdamie, a także wykładał modern dance w Belgii. W 1993 roku powołał do życia 12 osobową grupę Balet Torzo, która wkrótce potem stała się profesjonalnym zespołem tańca współczesnego w Słowacji. Pierwszym pełnowartościowym spektaklem było Responsio Mortifera. Podczas współpracy z Torzo stworzył wiele choreografii: Padajúce dni (Falling days), UM-BA, To hlasy ľudu slovanského (The Voices Of Slavonic People), Jarný program (Spring Program), Stravinsky Weddings. W 1997 Ján Ďurovčík obiął stanowisko dyrektora artystycznego Bratislava Dance Theatre (BDT). Z tym zespołem stworzył wiele produkcji, które zyskały światową sławę i uznanie. W 2005 roku za pośrednictwem Jána Ďurovčíka powstał Slovak Dance Theatre, jako kontynuacja tradycji Bratislava Dance Theatre. W tym czasie powstaje wiele produkcji łączących taniec współczesny z teatrem dramatycznym Bolero / Story Of A Mother (2005), On Your Graves (2006) , Swan Lake „Labuťko" (2007), Firebird (2008). Choreografie Jána Ďurovčíka wystawiane były na w: Centro Cultural de Bella Artes w Madrycie, Word Financial Center w Nowym Jorku, podczas International Arts Festival, a także w New National Theatre w Tokio.

The Firebird
Slovak Dance Theatre
choreografia: Ján Ďurovčík
tańczą: Marianna Paulíková, Silvia Beláková, Petra Černová
Soňa Hrončoková, Lucia Mankovecká, Ján Špoták
Ivan Martiš, Lukáš Onufer, Ladislav Cmorej
muzyka: Igor Stravinsky
dźwięk: Pavol Pogány – POGY
kostiumy: Veronika Kováčová
światła: Matúš Gazdík
czas: 40 min.
Materiały Śląskiego Teatru Tańca
25 lutego 2009
Spektakle
The Firebird