Bezlik sztuk w Manufakturze

W grudniu działająca w Teatrze Małym scena zaprasza na tygodniowy I Łódzki Festiwal Monodramu \'\'MONOwMANU\'\'

Prowadzony przez Mariusza Pilawskiego Teatr Mały rozbudowuje swoją ofertę. Niebawem na afiszu pojawią się nowe spektakle: \'\'Bożyszcze kobiet\'\' z Renatą Dancewicz w jednej z głównych ról, \'\'Ja, Edith Piaf\'\' oraz bajka \'\'Szaro, buro, kolorowo - czyli jak smutek zamienić w śmiech\'\'.

- Mam nadzieję, że impreza na stale wpiszę się w kalendarz łódzkich wydarzeń kulturalnych - mówił na konferencji prasowej dyrektor teatru Mariusz Pilawski.

Od 6 grudnia poczynając w \'\'MONOwMANU\'\' będziemy mogli obejrzjeć Michała Napiątka, absolwenta łódzkiej \'\'filmówki\'\' i aktora Teatru Powszechnego w Warszawie w \'\'Mszy za miasto Arras\'\', Edytę Janusz-Ehrlich z gdańskiego Teatru Miniatura w \'\'Single Story\'\', Jacka Kawalca w opowieści alkoholika \'\'Ta cisza to ja...\'\', Annę Skubik z Wrocławskiego Teatru Lalek w spektaklu \'\'Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich\'\'. Izabela Noszczyk z łódzkiego \'\'Jaracza\'\' pokaże \'\'Shirley Valentine\'\', a Dominik Nowak z Teatru Nowego w Krakowie - \'\'Novecento\'\'. Będzie można również obejrzeć \'\'Ćmę\'\', spektakl z elementami monodramu, a w wykonaniu Doroty Landowskiej, aktorki Teatru Narodowego oraz Teatru Laboratorium, jako pokaz mistrzowski monodram \'\'Jordan\'\'. Festiwalowi towrzyszyć będą też warszataty teatralne.

Wcześniej, 28 listopada odbędzie się premiera skierowanej do najmłodszych widzów bajki \'\'Szaro, buro, kolorowo, czyli jak smutek zamienić w śmiech\'\'. Grają: Maria Gudejko, Małgorzata Lipka, Arkadiusz Kurzawa.

- To opowieść o dorosłych zbyt zanurzonych w rzeczywistości. Wielką rolę odgrywa tu interakcja dzieci z aktorami, wspólne śpiewy. - mówi reżyserująca spektakl Dorota Bielska.

Intrygująco zapowiada się spektakl \'\'Ja, Edith Piaf\'\', którego premiera zaplanowana jest na 4 grudnia. Nieszczęśliwą duszę Piaf zagra Joanna Stasiewicz. Ciałem będzie lalka utrzymana w stylistyce japońskiego teatru bunraku. Spektakl ilustrować będzie muzyka akordeonisty Edeasza Kubita.

\'\'Bożyszcze kobiet\'\' Neila Simona to sylwestrowa propozycja \'\'Małego\'\'. Zbliżający się do czterdziestki Brian (w tej roli Mariusz Luszowski) nie zaznał dotąd uroków życia pozamałżeńskiego. Postanawia to zmienić. Wokół niego pojawiają sie kolejne kobiety. Po spektaklu widzowie powiatają Nowy Rok z zespołem Trzeci Oddech Kaczuchy.Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
17 listopada 2010