Bilety jeszcze są, ale powoli znikają z kas

Mimo problemów z Festiwalem Teatralnym "Kontakt" widzowie nie będą narzekali na brak atrakcji. W maju obejrzymy spektakle Petera Brooka i Jana Klaty. Wśród festiwalowych imprez przewidziano spotkanie z Władimirem Sorokinem.

W tym roku z uwagi na wahania kursów walut, Teatr Horzycy dysponował realnie o wiele mniejszym budżetem. Jak pisaliśmy już w "Nowościach", postanowiono skupić się więc na repertuarze bardziej kameralnym. Zrezygnowano z umówionych zagranicznych zespołów lub zamieniano spektakle na mniejsze. Ostatecznie podczas tegorocznego Kontaktu obejrzymy 14 różnych przedstawień, w tym dwa monodramy. 

Pierwszym jest wyreżyserowany przez Ivo van Hovela "Głos człowieczy", który przedstawia wstrząsającą rozmowę porzuconej kobiety z byłym kochankiem. Drugim powstały pod okiem legendarnego Petera Brooka "Warum warum" z udziałem jednej z najlepszych teatralnych aktorek w Europie - Miriam Goldschmidt. Co ciekawe spektakl sprawia wrażenie pożegnania 84-letniego Brooka z teatrem. 

Z uwagi na brak odpowiedniej sceny w Toruniu, "Muszka owocowa" Teatru Volksbuehne am Rosa-Luxemburg-Platz zostanie pokazana w bydgoskiej Operze Nova. Brak dużej sceny teatralnej zmusił po raz kolejny organizatorów to prezentacji spektakli w hali Olimpijczyk. Widzowie obejrzą tam "Lód" Teatru Narodowego z Budapesztu, "Wroga klasowego" Teatru East West z Sarajewa oraz "Sprawę Dantona" Teatru Polskiego. 

"Sprawa Dantona" wystawiana jest niezwykle rzadko. Dopracowany w najdrobniejszych szczegółach dramat polityczny w reżyserii Jana Klaty przedstawia burzliwe losy Rewolucji Francuskiej. Reżyser był za niego wielokrotnie nagradzany. Prawdopodobnie właśnie ten spektakl będzie się cieszył największym zainteresowaniem podczas tegorocznej edycji Kontaktu. 

Oprócz tego podczas Kontaktu będziemy mieli okazję obejrzeć także: "Kapitał" i "To dziecko" Teatru Praktika z Moskwa, "Makbet" Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi, "Tyka, tyka polityka" Teatru Boca Loca Lab z Pragi, "Wujaszek Wania" Teatru Miejskiego z Wilna, a także "Rozmowy poufne" wyreżyserowane przez Iwonę Kempę w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Teatr Horzycy poza konkursem pokaże "Justynę". 

Tegoroczny "Kontakt" zainauguruje czeski Teatr Kameralny, który na dużej scenie Teatru Horzycy wystawi "Proces" Franza Kafki. Zagrany w abstrakcyjnej przestrzeni i bez żadnych rekwizytów scenicznych. Festiwal rusza 23 maja. Bilety można kupować w kasie lub w Biurze Obsługi Widzów. Pojedyncze kosztują w zależności od spektaklu od 30 do 60 zł. Karnet na cały festiwal 420 zł. 

WARTO WIEDZIEĆ 

W ogłoszonej na naszej stronie www.nowosci.com.pl sondzie na pytanie: "Czy festiwal Kontakt z powodu kryzysu należy organizować co 2 lata?" 62.2 proc. internautów odpowiedziało "Nie".Tomasz Bielicki
Nowości
5 maja 2009