Biznes na Śląsku i po śląsku.

"Transfer" (premiera 2002) pochodzącego ze Śląska pisarza i dramaturga Stanisława Bieniasza w reżyserii Waldemara Krzystka to gorzka opowieść o czasach transformacji.

Wnikliwe portrety psychologiczne bohaterów, społeczna wrażliwość połączona ze znajomością realiów Górnego Śląska i zrozumieniem syndromu Ślązaka, czyli człowieka o skomplikowanym zwykle rodowodzie - tak można podsumować pisarstwo Stanisława Bieniasza (1950-2001), o którym Kazimierz Kutz mówił: To był jeden z najbardziej utalentowanych współczesnych Ślązaków. Wielka, odważna osobowość, ale też postać bardzo tragiczna. Autor Transferu zwany pisarzem śląskiego losu debiutował w 1978 roku monodramem Hotel pod Konfesjonałem. Ale dopiero sztuka Hałdy, za którą dostał pierwszą nagrodę na Festiwalu Polskiej Dramaturgii Współczesnej we Wrocławiu w 1979 roku, przyniosła Bieniaszowi rozgłos. Nieco później powstały m.in. Czerwone słoneczko, Biografia, Senator (ostatni tekst wystawiony za życia autora), Stary portfel, czyli rzecz o dramatycznych dylematach Ślązaków decydujących się na wyjazd do Niemiec, czy "Transfer", który autor określił jako komedię w dwóch aktach.

W opublikowanej w Dialogu sztuce znajdziemy jednak niewiele zabawnych elementów. To raczej okraszona ironią, gorzka opowieść o tym, jak trudno pozostać nonkonformistą w czasach transformacji. Akcja sztuki rozgrywa się na Górnym Śląsku w środowisku ludzi związanych z klubem piłkarskim Iskra, który ma być rozwiązany. Zarząd kopalni, przede wszystkim prezes (Marian Dziędziel), najchętniej sprzedałby bowiem cały majątek klubu i czeka, aż drużyna spadnie do klasy B. O uratowanie Iskry walczy były piłkarz, obecnie trener Jorg Furgoł (w tej roli Tadeusz Huk). Tymczasem trenera odwiedza Helmut (Adam Woronowicz), młody niemiecki biznesmen polskiego pochodzenia, syn jego dawnego kolegi z drużyny, który chce kupić teren boiska pod budowę supermarketu... W inscenizacji Waldemara Krzystka zobaczymy także m.in. Dorotę Pomykałę, Dominikę Łakomską i Marcina Dorocińskiego.
***
TEATR TV: TRANSFER | TVP1 poniedziałek, godz. 20.20Agnieszka Michalak
Dziennik Gazeta Prawna
24 listopada 2012
Teatry
Teatr TV