Borczuch czyta Freuda

"Hans, Dora i Wilk" - sztuka inspirowana zapiskami terapii prowadzonych przez Sigmunda Freuda - to najnowsza produkcja Teatru Polskiego. Premierę przedstawienia w reż. Michała Borczucha zaplanowano na piątek.

Sztuka powstała na podstawie opublikowanych tekstów Sigmunda Freuda. - Są to spopularyzowane przez Freuda wyniki badań trzech pacjentów, które były prowadzone na początku XX w. W tych tekstach Freud przytacza sny pacjentów, kolejne etapy terapii i w końcu pewne rozwiązania prowadzące do ich wyleczenia - powiedział w rozmowie z PAP reżyser spektaklu Michał Borczuch.

Historię trzech pacjentów - Hansa, Dory i Człowieka-Wilka - stały się dla twórców spektaklu punktem wyjścia do opowieści o człowieku współczesnym. - To opowieść o człowieku zmagającym się z noszonym w sobie instynktem, który jest silniejszy od tego, co stwarza kultura, społeczeństwo, cywilizacja. W spektaklu zawarta jest walka pomiędzy tym instynktem, a tym co przysłania ten instynkt - tłumaczył reżyser.

Borczuch dodał, że jedną z istotnych kwestii, która konstruuje reżyserowany przez niego spektakl, jest kwestia wstydu. - Pracując nad przedstawieniem (...) musieliśmy się zatem skupić na portretach, które analiza freudowska nam podsuwa. Tak postawione zadanie stało się punktem wyjścia do rożnego rodzaju eksperymentów aktorskich; do budowania relacji poprzez mierzenie się z własnym poczuciem wstydu czy poczuciem wstrętu - mówił reżyser.

Premiera spektaklu odbędzie się w piątek na Scenie na Świebodzkim Teatru Polskiego we Wrocławiu.(-)
PAP
7 marca 2012
Spektakle
Hans, Dora i wilk