"Brygada..." podbija procenty normy

Spektakl "Brygada szlifierza Karhana" Vaska Kani, wyreżyserowany w łódzkim Teatrze Nowym przez Remigiusza Brzyka, otrzymał Grand Prix I Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "PostSoc Festiwal", który odbywał się w nowohuckim Teatrze Ludowym.

To kolejna, po otrzymanych niedawno Złotych Maskach (dla spektaklu i aktora Wojciecha Błacha), nagroda dla tego przedstawienia. Jak najbardziej zasłużona. 

Festiwalowe jury podkreśliło, że przyznało nagrodę jednomyślnie, za "trafne artystycznie nawiązanie do tradycji, znalezienie nowatorskiej formy przekazania tekstu, interpretację reżyserską, potraktowanie historii z dystansem". 

Spektakl Teatru Nowego to umieszczone we współczesnym kontekście przypomnienie sztuki, która w 1949 roku otworzyła i stworzyła łódzką scenę pod wodzą Kazimierza Dejmka. "Brygada..." 2008 otworzyła i dała impuls do budowania nowego Teatru Nowego, po latach jego pogrążania się w marazmie. Siłą przedstawienia jest m.in. zespołowe pragnienie wykonania kilkuset procent normy, by w mury teatru powrócił jego stary duch, odmłodzony pasją dzisiejszych "budowniczych". 

Grand Prix dla "Brygady szlifierza Karhana" zamyka pierwszy rok pracy nowego dyrektora artystycznego Teatru Nowego, Zbigniewa Brzozy. Nagroda nie jest podsumowaniem, bo na nie za wcześnie - by w pełni przekonać się, co nowy dyrektor jest wart, potrzeba ze trzech sezonów. Z pewnością Brzoza tchnął w teatr nowe życie. I choć poszczególne spektakle można oceniać różnie, to udało się już osiągnąć jedno. Każda kolejna premiera jest zagadką.Dariusz Pawłowski
Polska Dziennik Łodzki
22 czerwca 2009