Całe bogactwo tańca

W tym roku przypada 18. edycja Konferencji Tańca Współczesnego w Bytomiu. 30 zespołów teatralnych, 40 nauczycieli, 50 różnych technik, trzy sceny oraz masa programu na około: warsztaty tańca współczesnego, taniec integracyjny, spotkania menadżerów sztuki, tańce dla seniorów, pisanie o tańcu, warsztaty fotograficzne i wiele, wiele więcej

Tegoroczną nowością będzie Europejski Festiwal Tańca Współczesnego Bytom – Kraków. Spektakle będą odbywać się w Śląskim Teatrze Tańca, starej cechowni Kopalni Rozbark oraz innych miejscach dobieranych bezpośrednio do projektów, zależnie od potrzeb określonego spektaklu.

Całe to bogactwo zostało zamknięte w program, o którym Jacek Łumiński – dyrektor Śląskiego Teatru Tańca mówi: „zawsze dzielimy program na kilka segmentów. Są zespoły z głównego nurtu, takie jak Cullberg czy Compagnie Drift. I są zespoły zupełnie nowe: z Izraela przyjedzie grupa Machol Shalem – wielkie odkrycie Festiwalu w Arco i krytyków izraelskich, którzy bardzo ją rekomendowali. Są też zespoły tzw. średniej wielkości – jakby pomiędzy początkującymi a już dobrze znanymi, tak jak na przykład Zvi Gotheiner Company ze Stanów Zjednoczonych. Zespół reprezentuje taki styl tańca współczesnego, w którym znaleźć można cechy baletowe.

Wydaje mi się, że jest to ciekawe i na pewno wielu ludziom będzie się podobać. Jest też alternatywa, być może nawet dla niektórych szokująca. W Bytomiu pokazywaliśmy różne rzeczy – ludzie byli oburzeni, ale potem okazywało się, że akurat ten najbardziej szokujący spektakl uznawano za jeden z najlepszych. Często te spektakle okazują się szokiem, bo pokazują sprawy przez nas nieoczekiwane, często mocno osobiste”.m.
Ultramaryna
28 czerwca 2011