Centrum Kulturalne zaprasza na premierę

Opera Wolfganga Amadeusza Mozarta "Wesele Figara" zostanie wystawiona na dziedzińcu Zamku w Dubiecku dnia 5 września 2010 r. o godzinie 19:00. i zainauguruje sezon artystyczny 2010/2011 Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

"Wesele Figara" na Kresach to kolejny projekt Centrum Kulturalnego w Przemyślu, który przełamuje bariery „niemożności” i stereotypy związane z województwem podkarpackim,     a zarazem ukazuje dynamizm i kreatywność naszej instytucji, bo nie jest sztuką zamówić  propozycje kulturalne z zewnątrz, sztuką jest ich tworzenie na bazie regionalnego kapitału ludzkiego, o którym tak często mówi się, że jest nie wykorzystany. Ponadto misją projektu jest szerzenie sztuki operowej w regionie podkarpackim, w którym takie wydarzenia są rzadkością.

"Wesele Figara" to XVIII-wieczna opera z muzyką napisaną przez Wolfganga Amadeusza Mozarta i librettem stworzonym przez Lorenzo da Ponte na podstawie Le marriage de Figaro – sztuki Pierre\'a Beaumarchais\'go z 1784 roku. Utwór Beaumarchais\'go spotkał się z krytyką króla Francji Ludwika XVI i w efekcie przez pewien czas był objęty zakazem publicznego wykonania. Również i sam Mozart natrafił na problemy. Cesarz Józef II godził się na przygotowanie opery, ale pod warunkiem oczyszczenia tekstu z wszystkich akcentów politycznych. W końcu została ona wystawiona w 1786 roku w wiedeńskim Burgtheater i od tego momentu cieszy się ogromnym powodzeniem.
Znakomita muzyka Mozarta, dowcipne, lecz niebanalne dialogi, zabawne sytuacje oraz perypetie głównych bohaterów sprawiają - że poza wydźwiękiem komicznym - opera ta posiada morał i porusza problemy ówczesnych stosunków społecznych.
Wesele Figara kontynuuje historię przedstawioną w operze Cyrulik sewilski Giovanniego Paisiella, a która to została wystawiona w 1985 roku na scenie ówczesnego przemyskiego Wojewódzkiego Domu Kultury.

Reżyserką spektaklu jest absolwentka Hamburskiego Studia Operowego Christine Cyris, związana z Teatrem w Lucernie, gdzie otrzymała uznanie nie tylko publiczności, ale i krytyków. Do Dubiecka przybędzie specjalnie ze Szwajcarii, aby osobiście zająć się kreacją portretu psychologicznego bohaterów oraz sprawować pieczę nad spektaklem.

Całe dzieło od strony muzycznej będzie w rękach Andrzeja Borzyma jr. - wybitnego dyrygenta, który miał już niejednokrotnie styczność z muzyką Mozarta, zaś wykonawcami w tym przedstawieniu będą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i soliści Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Projektowi będzie towarzyszyć Galicyjska Orkiestra Kameralna składająca się z muzyków przemyskich, rzeszowskich i krakowskich, bo jednym z podstawowych celów projektu jest promocja naszych rodzimych artystów.

Projekt Wesele Figara na Kresach to wydarzenie bez precedensu i warto w nim uczestniczyć. Bilety za jedyne 50 zł do nabycia od 14 sierpnia 2010 r. w następujących punktach:

PRZEMYŚL: Centrum Kulturalne w Przemyślu, ul. Konarskiego 9,
DUBIECKO: Zamek w Dubiecku,
RZESZÓW: Kino „Zorza” w Rzeszowie, ul. 3-go Maja.

Honorowy patronat nad projektem sprawują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Podkarpacki i Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Sponsorami są:
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.,
Podkarpacki Bank Spółdzielczy.oprac. m.w.
Materiały Organizatorów
25 sierpnia 2010
Spektakle
Wesele Figara