Chopin bardzo wyczekiwany

Dyrygent Antoni Wit, wokalistka Aleksandra Kurzak i aktor Daniel Olbrychski - to tylko kilka nazwisk wybitnych polskich artystów, którzy wystąpią w ten weekend w Filharmonii Poznańskiej, na dwóch koncertach zatytułowanych "Preludium (do) Chopina".

Rok Chopinowski rozpoczął się na dobre, a poznańscy melomani mają wiele powodów do radości - Filharmonia Poznańska proponuje im szereg koncertów jubileuszowych (m.in. występ Rafała Blechacza, który zagra w Auli Uniwersyteckiej 22 maja) oraz niecodzienny festiwal "Chopin nasz współczesny". W dniach od 21 lutego do 1 marca na deskach filharmonii utwory Chopina będą interpretować gwiazdy muzyki klasycznej i rozrywkowej. 

Ale już w ten weekend czekają nas dwa spore wydarzenia. "Preludium (do) Chopina op. 1", które zabrzmi dziś o godz. 18, jest zarazem 400. Koncertem Poznańskim. Utwory polskiego kompozytora zagra rosyjski pianista Alex Kobrin, zaś akompaniować mu będą muzycy Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą wybitnego dyrygenta Antoniego Wita. Trzeba wspomnieć, że Wit jest polskim rekordzistą, jeśli chodzi o nagrywanie i sprzedaż płyt na świecie. Ma na swoim koncie sześć nominacji do nagrody amerykańskiej Akademii Fonograficznej Grammy. Dwie ostatnie nominacje zostały przyznane miesiąc temu, a ich losy rozstrzygną się pod koniec stycznia, na oficjalnej gali w Los Angeles. Dziś wieczorem artysta zadyryguje m.in. uwerturą do opery "Sroka złodziejka" Gioacchino Rossiniego oraz poematem symfonicznym "Preludia" Franciszka Liszta. - Niezwykle się cieszę z przyjazdu - mówił Wit w środę na konferencji prasowej. - Po próbie z orkiestrą czuję się bardzo usatysfakcjonowany, bo zespół jest w bardzo dobrej formie - dodał. Warto zaznaczyć, że dyrygent wystąpi także w roli prowadzącego koncert. - Ciekawy jestem, jaki będę miał kontakt z publicznością stojąc do niej przodem - zastanawiał się Wit. - Pod tym względem w Poznaniu będzie to mój debiut! - wyznał.

Debiutować będzie po części także sopranistka Aleksandra Kurzak, gwiazda jutrzejszego "Preludium (do) Chopina op. 2". Solistka m.in. Metropolitan Opera w Nowym Yorku i Royal Opera House Covent Garden w Londynie, występowała już w Auli UAM z ariami operowymi. Tym razem wykona repertuar kameralny - pieśni Chopina oraz cykl pieśni Roberta Schumanna "Frauenliebe und Leben". Artystce zaakompaniuje pianista Daniel Wnukowski, jeden z siedmiu muzyków zakwalifikowanych do udziału we włoskim Lake Como International Piano Academy, pod kierownictwem Marthy Argerich i Williama Granta Naboréa. Publiczność jutrzejszego koncertu czeka jeszcze jedna niespodzianka - listy Chopina przeczyta znakomity polski aktor Daniel Olbrychski. Bilety na "Preludia " kosztują 40, 30, 20 i 15 zł.



Martyna Pietras
Gazeta Wyborcza Poznan
16 stycznia 2010
Festiwale
Rok Chopina 2010