Co łączy Gołdę Tencer, Meksyk i nowe media? - rzecz o zagranicznym wyjeździe Teatru Żydowskiego

17 i 18 maja w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbędą się pokazy specjalne przedstawienia „Mazl tov”, z którym zespół teatru 2 czerwca wystąpi w prestiżowym, liczącym ponad 1500 miejsc Teatro de la Ciudad „Esperanza Iris” w Meksyku

O tym, jak doszło do tego, że warszawski Teatr Żydowski wystawi swój spektakl w stolicy Meksyku, opowiada wicedyrektor teatru i reżyser spektaklu, Gołda Tencer: Często jeździliśmy z naszymi spektaklami za granicę. Dzięki kilkudziesięcioletniej konsekwentnej pracy nad stworzeniem charakteru naszego repertuaru, możemy pochwalić się uznaniem na arenie międzynarodowej – występowaliśmy na deskach teatrów w Belgii, Anglii, Austrii, Izraelu, Argentynie, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych. Jednakże sposób, w jaki doszło do zaproszenia naszego zespołu tym razem, był co najmniej nietypowy. Po obejrzeniu fragmentów naszych spektakli na YouTube, członkowie Kahila Ashkenazi of Mexico, społeczności żydowskiej skupiającej ponad 10000 członków, zaprosili nas do wystawienia premiery w języku jidysz w „Esperanza Iris". Jako jeden z trzech stałych teatrów na świecie wystawiający sztuki w języku jidysz, w tym momencie poczuliśmy, jak ważnym narzędziem promocji naszej specyficznej twórczości może być internet. Nowe media pełnią nieocenioną funkcję przekaźnika kultury w takim stopniu, o jakim być może nam się nie śniło. Tworząc sztukę tak niszową, jaką jest teatr grany w jidysz, zdajemy sobie sprawę, że jest to teraz najlepsza możliwość na wypromowanie  go.

Spektakl „Mazl Tov" bazuje na przysłowiu: „Płacz przed Bogiem, śmiej się przed ludźmi". Zespół Teatru Żydowskiego leci do Meksyku, by podzielić się swoją radością. Bagaż każdego z aktorów wypełniony będzie śmiechem – najlepszym lekarstwem na codzienne kłopoty, smutki, czarne myśli i szarość życia. Spektakl wystawiany będzie w języku jidysz, co samo w sobie stanowi nie lada gratkę. Oczywiście nieznajomość języka nie stanowi tu przeszkody, ponieważ każdy otrzyma słuchawki, przez które przedstawienie zostanie przetłumaczone symultanicznie.(-)
Materiał organizatora
27 kwietnia 2013
Spektakle
Mazl Tov