Cykl czytań sztuk Antona Czechowa

Premierowy projekt online - cykl czytań sztuk Antona Czechowa w reżyserii Agnieszki Glińskiej będzie można obejrzeć na kanale YouTube - Narodowy Stary Teatr Live.

„Kilka miesięcy temu ukazała się, nakładem wydawnictwa Officyna, książka wyczekiwana i wytęskniona przez wielu – Dramaty Antoniego Czechowa przetłumaczone przez wybitną tłumaczkę literatury rosyjskiej, Agnieszkę Lubomirę Piotrowską. To pierwsza taka antologia tzw. »dużych sztuk« Czechowa przełożonych przez jedna osobę. Pierwsze od wielu, wielu lat w Polsce nowe spojrzenie na tego autora, kompletne, wierne i współczesne.

Tego Czechowa czyta się jak wielką powieść. Osiem dramatów, wśród nich nietłumaczona nigdy dotąd na język polski wersja Iwanowa, nazwana przez Czechowa komediową i te najważniejsze, najbardziej znane a i tak rzadko przecież goszczące na polskich scenach. Tych osiem wspaniałych sztuk sprzed 120 lat tworzy pejzaż świata tak bardzo współczesnego, odbija jak lustro nasze dzisiejsze rozczarowania, niepokoje, słabości a przede wszystkim tęsknotę za czymś co odchodzi i lęk przed tym, co nastąpi. Te zebrane w jednym tomie dramaty są zapisem ludzkiej kondycji niezależnie od czasów i realiów, a nowe przekłady sprawiają ze jesteśmy w środku tego czechowowskiego uniwersum. I okazuje się, że Czechow pisał o nas. Całą swoją głęboką, także z lekarskiego punktu widzenia, wiedzę o człowieku przedstawia w zdumiewającej prawdzie, która łączy w jednej chwili to co najtragiczniejsze z tym co najzabawniejsze. Soczewka, przez którą patrzy Anton, ogniskuje w jednym punkcie ból i śmieszność, przeżycie i pozę, uniesienie i kompromitację. Tylko on potrafił złapać międzyludzkie zdarzenia i relacje w całym spektrum sprzeczności, wykluczających się nawzajem wektorów, potrafił pokazać jak w jednej chwili jesteśmy tragiczni i bezradni, silni i słabi, mądrzy i głupi. I jak bardzo nie umiemy żyć.

Cykl, który Państwu proponujemy to sztuki z tej Antologii czytane przez artystów Starego Teatru. Co tydzień widzowie będą mogli uczestniczyć w kolejnej odsłonie tego cyklu, a każde czytanie poprzedzone będzie wstępem, w którym Agnieszka Lubomira Piotrowska opowie o wybranej ze sztuk i swoich translatorskich z nią zmaganiach.

Cyklem tych czytań chcemy stworzyć okazję widzom do obcowania z Antonem Czechowem. Dla mnie osobiście każda praca z twórczością pisarza z Taganrogu to przywilej i spełnienie marzenia. I myślę, ze w tym niestabilnym czasie lektura jego tekstów wciąga i koi, pozwala choć na chwile zmienić optykę z bieżących bolączek na szerszą perspektywę i zobaczyć, jak bardzo potrzebujemy wzajemnej uważności i jakiegokolwiek poczucia sensu.

Peter Stein, zapytany o Czechowa, powiedział w jednym z wywiadów: Ludzkość, w odróżnieniu od szczurów, ma tę straszną możliwość przewidywania śmierci. Ludzie wiedzą, co ich czeka, lecz mimo to trwają. To niezwykle bohaterski akt. Jeśli zobaczysz go przed sobą, na scenie, jako widz, przekonujesz się, że nawet katastrofa jest fantastyczną rzeczą. Otrzymujesz zachętę do życia".

Agnieszka Glińska

Narodowy Stary Teatr Live zaprezentuje:

„Trzy siostry"

7 czerwca, godz. 19.00 - premiera
9, 11, czerwca, godz. 19.00 - pokazy popremierowe

„Wujaszek Wania"

14 czerwca, godz. 19.00 - premiera
16, 18 czerwca, godz. 19.00 - pokazy popremierowe

„Mewa"

21 czerwca, godz. 19.00 - premiera
23, 25 czerwca, godz. 19.00 - pokazy popremieroweAgnieszka Ponikiewska
Materiał nadesłany
30 maja 2020