Cyrulik Wznowiony

Po 26 latach Opera Śląska w Bytomiu, wznawia Cyrulika Sewilskiego Gioacchino Rossiniego. Opera buffa Gioacchino Rossiniego miała swą prapremierę w Rzymie w roku 1816. Libretto, napisane przez Cesarego Sterbiniego, oparte zostało na sztuce teatralnej Pierre\'a Beaumarchais\'ego z 1775 roku pod tym samym tytułem

Jest to najpopularniejsze dzieło Rossiniego i jedna z najczęściej wystawianych oper. Doskonałe, pełne akcji i humoru libretto łączy się z piękną muzyką, dajacą pole do popisu śpiewakom. Szczególnie znana jest uwertura, często grana jako odrębny utwór na koncertach symfonicznych, oraz arie Largo al factotum, Una voce poco fa i La calunnia (aria o plotce).

Premiera Cyrulika sewilskiego w Operze Śląskiej odbyła się w 1985 roku. Znakomita inscenizacja Henryka Konwińskiego oparła się próbie czasu, a piękne kostiumy i dekoracje Jana Bernasia – nadal zachwycają. Kierownictwo muzyczne nad wznowieniem sprawuje Agnieszka Kreiner. Pełnawdzięku i lekkości muzyka Gioacchino Rossiniego i opowiedziana w tej operze zabawna historia, niezmiennie przyciąga słuchaczy.

Hrabia Almaviva usiłuje zdobyć serce pięknej Rozyny, wychowanicy doktora Bartola. Ten ostatni nie chce dziewczyny wypuścić ze swoich rąk. Sam ma wobec niej plany matrymonialne. Almaviva, by zyskać przychylność swojej wybranki, chwyta się różnych podstępów, w czym pomaga mu sprytny Figaro, sewilski cyrulik. Wynika z tego wiele zabawnych sytuacji...(-)
Materiały Opery
4 kwietnia 2011
Spektakle
Cyrulik sewilski