Czas na teatr w Zamościu

Zamojski Dom Kultury zaprasza na 43. odsłonę Zamojskiego Lata Teatralnego. W tym roku przez trzy tygodnie od 16 czerwca do 7 lipca widzowie obejrzą 18 spektakli oraz będą uczestnikami 8 imprez towarzyszących.Festiwal jest pod hasłem „Przymierze teatru i muzyki". Zdecydowana większość przedstawień to propozycje z muzyką w roli głównej. Zamojskie Lato Teatralne nie jest festiwalem konkursowym. Jedynym przejawem współzawodnictwa jest „staranie się o względy widzów", bowiem to oni przyznają nagrodę, czyli Buławę Hetmańską. W tym roku Buławy odbiorą dwa teatry. W poprzedniej edycji zwyciężyły Teatry InZhest z Mińska na Białorusi oraz koprodukcja Teatrów Latarnia z Białegostoku i Klepisko ze Skowieszynka. Zwycięskie Zespoły są zapraszane na kolejną odsłonę festiwalu.

16 czerwca 43 Zamojskie Lato Teatralne zainauguruje widowisko „Trash Poem" w wykonaniu Teatru InZhest. Scenerią dla spektaklu będzie Rynek Wielki. Drugi zwycięzca – Teatr Latarnia zaprezentuje spektakl „Merylin Mongoł" 6 lipca.

W programie festiwalu są m.in. Teatr Ludowy z przedstawieniem „Zahipnotyzuj mnie – piosenki Zygmunta Koniecznego", Strefa Kultury z Wrocławia z „Leningradem", Białostocki Teatr Lalek, który wspólnie z Kooperacją Flug zaprezentuje w Parku Miejskim „Puszczańskie opowieści". Poza tym publiczność obejrzy „WinyLove story" Teatru Muzycznego z Lublina, „Milczenie syren" Michała Pepola i Magdaleny Cieleckiej, „Moonlight vehicle" z udziałem Tomasza Stockingera i Siggy Davis oraz „Narkotyki" Teatru Odwróconego z Krakowa. Widzowie wysłuchają także koncertu poetycko – muzycznego „Kwiaty polskie" w wykonaniu Jana Englerta i Beaty Ścibakówny, patronów honorowych Zamojskiego Lata Teatralnego. Artystom muzycznie będzie towarzyszył Bogdan Hołownia.

Przedstawienia festiwalowe odbywają się w plenerze, oprócz Parku i Rynku Wielkiego, również na terenach rekreacyjnych na osiedlach oraz w salach – Zamojskiego Domu Kultury, Szkoły Muzycznej, Centrum Kultury Filmowej czy Kazamacie Bastionu I.

W programie imprez towarzyszących są spotkania z twórcami teatru, spektakle teatrów amatorskich, spotkanie muzyczno – poetyckie, konkurs dramaturgiczny oraz retransmisja „Makbeta" z National Theatre w Londynie.

43 Zamojskie Lato Teatralne jest finansowane z budżetu Miasta Zamość. Tegoroczna edycja otrzymała dofinansowanie z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(-) (-)
Materiał organizatora
14 czerwca 2018