Cztery monodramy o mieście w Polskim

W najbliższy piątek premiera nowego spektaklu Teatru Polskiego "Historie bydgoskie" - niezwykłego, bo w formie monodramów.

ako napływowy bydgoszczanin chcę rdzennym mieszkańcom miasta opowiedzieć jego historię - mówił Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego, reżyser sztuki podczas wczorajszej konferencji. - Historię często słabo lub w ogóle nie znaną. A do tego w sposób niezwykły.Niezwykły, bo w formie monodramów. W piątek zobaczymy ich cztery. Ale na tym nie koniec.

- To pierwsze z nich - opowiadał Artur Pałyga, autor tekstu. - Każdy z nich będzie trwał od 20 minut do pół godziny. Każdy jest zamkniętą całością. Ale w planach są już kolejne. W najbliższym czasie zobaczymy historię bydgoskiej Łuczniczki, którą na scenie opowie Mieczysław Franaszek.

- Opowieść o Łuczniczce tak naprawdę jest historią bydgoskich Żydów - podkreślił Łysak. - Z kolei kolejny monodram będzie hołdem złożonym najsłynniejszej bydgoskiej śpiewaczce, Klarze Dux, którą na jednym ze swoich obrazów uwiecznił sam Salvador Dali. Zagra ją Alicja Mozga.

Jakub Ulewicz zaprezentuje jedną z najbardziej niezwykłych i ponurych postaci w naszej lokalnej historii, czyli Albrechta von Alvenslebena związanego z Ostromeckiem, a Roland Nowak opowie historię kanału bydgoskiego, którą zna od podszewki, bo jak sam mówi, kiedyś do niego wpadł.

Początek spektaklu w piątek o godz. 19.(JPL) (JPL)
Gazeta Pomorska
24 października 2013
Spektakle
Historie bydgoskie