Czytanie Liebrecht Savyon

W Teatrze Nowym czytanie performatywnie dramatu izraelskiej autorki "Ruchele wychodzi za mąż". Po czytaniu spotakanie z autorką i tłumaczem sztuki Michałem Sobelmanem.

Sztukę przeczytają Monika Buchowiec, Kamila Selwerowicz, Wojciech Droszczyński, Mateusz Janicki i Jerzy Krasuń Czytanie wyreżyseruje Tomasz Gawron.

Spotkanie z Liebrecht Savyon i Tomaszem Gawronem poprowadzi tłumacz dramatu, Michał Sobelman. Wstęp wolny.

11 stycznia 2014 (sobota) o godz. 17:00 w Małej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Liebrecht Savyon

Urodziła się jako Sabina Sosnowski w 1948 r. w Monachium, w rodzinie polskich Żydów ocalałych z Holokaustu, którzy w 1950 r. przeprowadzili się do Izraela. altUkończyła wydział filozofii na Uniwersytecie w Tel Awiwie, pracowała jako dziennikarka, a w 1986 r. zadebiutowała zbiorem opowiadań. W 1987 roku otrzymała nagrodę im. Altermana, zaś w 2002 nagrodę miasta Rzym. Ostatnio pisze głównie sztuki teatralne, które odnoszą sukcesy również poza Izraelem, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, Szwecji, Finlandii, a nawet w Chinach. Czterokrotnie otrzymała zaszczytny tytuł "dramaturga roku" w Izraelu.

Spektakl telewizyjny Rzecz o banalności miłości w reżyserii Feliksa Falka o Hannie Arendt i Martinie Heideggerze został nagrodzony na Festiwalu "Dwa teatry" w Sopocie w 2012 roku.

Sztuki autorki to impresje na temat jej duchowych przeżyć jako przedstawicielki drugiego pokolenia po Holokauście i pierwszego, które może mówić o sobie - Izraelczycy. Pamięć o Zagładzie oraz konflikt postaw między wierzącymi a ateistami - są bliskie również polskiemu czytelnikowi. Duże znaczenie w twórczości Liebrecht mają kobiety, dążące do zrozumienia wpływu fatalnych wydarzeń historycznych na ich życie oraz rodzin, w których dorastały.(-) (-)
Materiał Teatru
9 stycznia 2014