Debata o Czechowie w Teatrze Polskim

Ilość czajek w "Czajce", jedzenie i magia u Czechowa oraz problemy z tłumaczeniem jego dramatów - to niektóre z tematów, które poruszą goście międzynarodowej konferencji naukowej w Teatrze Polskim.

Temat spotkania to "Czechow współcześnie. Dzieło - komunikacja - obecność". Swoją obecność potwierdzili znani czechowolodzy z całej Europy, m.in. Wasilij Szczukin, Nina Ishchuk-Fadeeva, Margaret Tejerizo czy Jesus Garcia Gabaldón. Towarzyszyć im będą naukowcy z UKW, UMK, Uniwersytetu Łódzkiego i Akademii Teatralnej w Warszawie. 

Wśród tematów konferencyjnych znajdą się "Niejasne tematy w dramatach Czechowa", "Myśli Czechowa o teatrze współczesnym" czy "Kreacje męskie w dramatach Czechowa". Spotkanie ma charakter otwarty i będzie się odbywać na górnym foyer oraz Małej Scenie TPB od godz. 9 do 16.30. 

Organizatorami konferencji jest Zakład Teorii Literatury i Wiedzy o Sztuce Instytutu Filologii Polskiej UKW, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki, Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań Iberyjsko-Słowiańskich - CompaRes oraz Studenckie Koło Podróży Literackiej UKW. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.teatrpolski.pl. 

Konferencja odbywa się w ramach projektu Czechow Saga. Jutro w Teatrze Polskim - kolejna jego odsłona. Tym razem na Małej Scenie obejrzeć będzie można "Trzy siostry - wyobrażenie" - spektakl Polskiego Teatru Tańca z Poznania. W rolach głównych wystąpią: Agata Ambrozińska-Rachuta, Agnieszka Błacha, Anna Marek, Szymon Halik i Paweł Matyasik. Spektakl w reżyserii Andrzeja Adamczaka rozpocznie się o godz. 19. Bilety kosztują 35 (normalny), 25 (ulgowy) i 22 (grupowy) zł.mił [Michalina Łubecka]
Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
22 czerwca 2009