Debiuty na piątkę

Krzysztof Pastor, który kilka miesięcy temu objął dyrekcję zespołu baletowego Opery Narodowej, energicznie zabrał się do realizacji swoich zamierzeń. Obiecywał, że zaprosi młodych choreografów, i oto w środę pierwsza przygotowana przez nich premiera.

Wieczór „Creations” będzie miał pięcioro bohaterów. Jedynaczką w tym gronie jest Natalia Maria Wojciechowska. W 1999 roku dzięki udziałowi w międzynarodowym konkursie Prix de Lausanne otrzymała stypendium do Hamburga, a potem angaż do tamtejszego Baletu Johna Neumeiera. 

Pięć lat temu wróciła do zespołu Opery Narodowej. Teraz debiutuje tu jako choreografka baletem „Anioły”. Debiutantami w Operze są również Robert Bondara i Edward Bablidze. Pierwszy z nich w wieczorze „Creations” pokaże dwie prace „When You end end I Begin” oraz „Butterflies in the Stomach”, drugi – balet „Abrazo”.

Dwóch pozostałych artystów to Jacek Tyski, który tańczył w słynnych zespołach Johna Neumeiera i Nacho Duato (zobaczymy jego balet „Donne”) oraz Karol Urbański. Urbański realizował już kilka prac w Operze Narodowej, teraz czeka nas premiera „W prześwicie”.Jacek Marczyński
Rzeczpospolita
19 czerwca 2009