Dla Prezesa, przez Prezesa i dzięki Prezesowi

Teatr Ateneum wystartował z serwisem VOD, w którym czeka na widzów dziesięć, boleśnie aktualnych, opowiadań Sławomira Mrożka w reż. Pawła Dangla. Głównym bohaterem 10-odcinkowej serii „Jak z Mrożka" jest Prezes. Niebawem na kanale VOD będą dostępne również spektakle i wywiady.

„Jak z Mrożka" - reż. Paweł Dangel - Teatr Ateneum w Warszawie

„Jak z Mrożka" to tytuł serii wczesnych opowiadań Sławomira Mrożka z lat 1960-1965, mało znanych, ale bardzo ciekawie komentujących współczesną rzeczywistość. Wszystko jest o Prezesie, dla Prezesa, przez Prezesa i dzięki Prezesowi. Prezes odmieniany jest przez wszystkie przypadki. Padają m.in. takie pytania jak: czy warto być siostrzeńcem prezesa, co się stanie, kiedy prezes straci spodnie?

W latach 60-tych cała polska słuchała radiowego kabaretu „Wieczór przy mikrofonie". Występował w nim gwiazdor ówczesnej estrady Edward Dziewoński. I to właśnie dla niego, debiutujący wtedy Sławomir Mrożek pisze swoje krótkie opowiadania-monologi.

W tym roku mija 90-ta rocznica urodzin Mrożka. Postanowiliśmy więc razem z aktorami Teatru Ateneum, w ramach programu „Kultura w sieci", przypomnieć ten, zapomniany już przez większość jego sympatyków, wycinek twórczości. Tak jak wtedy, tak i dzisiaj niech śmieszy i ośmiesza. Drwiąc z ludzkiej głupoty, zaściankowej mentalności i kultu prezesa. Wszystko to w konwencji pamfletu, a nie paszkwilu. Jednym słowem: jak z Mrożka - powiedział Paweł Dangel, reżyser.

10-odcinkowa seria „Jak z Mrożka", z udziałem aktorów Ateneum, powstała w ramach programu „Kultura w sieci" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Opowiadania Sławomira Mrożka z lat 1960-1965
reżyseria: Paweł Dangel

odc. 1 | WYSTAWA
obsada: Magdalena Schejbal, Marian Opania

odc. 2 | BRUTAL
obsada: Katarzyna Ucherska, Dariusz Wnuk, Wojciech Michalak

odc. 3 | ALFABETA
obsada: Wojciech Brzeziński, Marek Lewandowski

odc. 4 | AUTORYTET
obsada: Mateusz Łapka, Krzysztof Gosztyła

odc. 5 | KULTURA NA CO DZIEŃ
obsada: Sylwia Zmitrowicz, Janusz Łagodziński

odc. 6 | JĘZYKI OBCE
obsada: Katarzyna Łochowska, Krzysztof Tyniec

odc. 7 | PUNKTUALNOŚĆ
obsada: Dorota Nowakowska, Tadeusz Borowski

odc. 8 | WINDA
obsada: Ewa Telega, Przemysław Bluszcz

odc. 9 | TYTANI MYŚLI
obsada: Bartłomiej Nowosielski, Artur Janusiak, Tomasz Kozłowicz

odc. 10 | DĄB
obsada: Grzegorz Damięcki

Teatr Ateneum on-line

Materiały audiowizualne, zamieszczone na kanale VOD, można zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej: vod.teatrateneum.pl. Aby je obejrzeć, należy zalogować się na portalu.

Seria „Jak z Mrożka" dostępna jest za darmo. Spektakle repertuarowe będą biletowane.(-) (-)
Materiał Teatru
30 października 2020