Długi weekend w Operze Śląskiej

Okazją ku tym przemyśleniom niech będzie baletowy spektakl „Sól ziemi czarnej" na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki.

To nowoczesna opowieść o powstaniach śląskich do muzyki wybitnych współczesnych polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Michała Spisaka, Stefana Kisielewskiego oraz Bolesława Szabelskiego. Spektakl zagramy 11.11. o godz. 18.00.

Do tematyki Dnia Niepodległości nawiązuje również opera „Straszny dwór" Stanisława Moniuszki w reżyserii Wiesława Ochmana. Ten powstały po upadku powstania styczniowego „ku pokrzepieniu serc" spektakl, okazało się poetycką syntezą polskości i staropolskiej kultury – jej tradycji, obrzędów, obyczajów, stroju i tańców. Na przedstawienia zapraszamy w sobotę 13.11. i niedzielę 14.11. o godz. 18.00.

Ponadto w niedzielę 14.11. o godz. 11.00 zapraszamy Państwa na comiesięczny Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej, który poświęcony będzie pamięci zmarłego przed kilku laty Tadeusza Kijonki – wieloletniego kierownika literackiego Opery Śląskiej, cenionego śląskiego poety i patrioty. Doborem wierszy cenionego śląskiego poety i wieloletniego kierownika literackiego Opery Śląskiej zajęła się dr Edyta Antoniak-Kiedos, zaś przedstawi je aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach - Anna Kadulska. Wydarzenie poprowadzi Jolanta Niestrój-Malisz - aktorka teatralna i filmowa związana na co dzień z Teatrem Nowym w Zabrzu.

Z kolei w piątek 12.11. o godz. 18.00 zapraszamy Państwa na humorystyczne i pełne groteski show, czyli na „Muzyczną awanturę z happy endem", podczas której pianista Adam Snopek zmierzy się z Kameralistami Opery Śląskiej. Artyści, wraz z tancerzami Baletu Opery Śląskiej, w zaskakujący sposób pokażą przenikanie się dwóch muzycznych światów – rozrywki i klasyki.

Więcej informacji na www.opera-slaska.plAnna Włodarczyk
Materiał Opery Śląskiej
8 listopada 2021
Spektakle
Zemsta nietoperza