Dorota Ignatjew nowym dyrektorem

O fotel dyrektora naczelnego Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie w sumie ubiegało się ośmiu kandydatów. Co ciekawe, wśród nich nie było nikogo z Lublina, a na końcowych rozmowach stawiło się siedem osób.

Ostatecznie komisja konkursowa zdecydowała się na Dorotę Ignatjew, która zrobiła najlepsze wrażenie. Uzyskała też poparcie załogi oraz zaproponowała ciekawe i innowacyjne rozwiązania, nawiązujące do współczesnego świata. Jej kandydaturę zatwierdził również zarząd województwa lubelskiego.

Dorota Ignatjew pracę w Lublinie rozpocznie we wrześniu. – Uważam, że swoją misję w Teatrze Zagłębia wykonałam i teraz powinien przyjść ktoś, kto będzie kontynuował linię repertuarową i zrobi krok naprzód. Mam nadzieję, że tak się potoczą losy Teatru Zagłębia – powiedziała nam odchodząca dyrektor. – Zawsze też chętnie służę pomocą i radą – dodała.

Czy nowa pani dyrektor zamierza przenieść jakieś rozwiązania z Sosnowca na grunt lubelski? – Moje myślenie o teatrze jest niezależne od miejsca, ale mam świadomość, że nie wszystkie rozwiązania da się przenieść. Niektóre rzeczy, które planowałam w Sosnowcu, przyjeżdżając tu z Warszawy, udało się zrealizować dopiero w ostatnim sezonie. Bardzo ważna jest zawsze specyfika miejsca, którą należy poznać – odpowiada.

Dorota Ignatjew jest absolwentką wydziału lalkarskiego we Wrocławiu i wydziału aktorskiego w Krakowie. W latach 1995-2003 była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie. Potem objęła funkcję asystenta reżysera w Teatrze Narodowym. Ignatjew była również reżyserem obsadowym takich filmów jak „Matka Teresa od kotów" Pawła Sali czy „U Pana Boga za piecem" Jacka Bromskiego. Była też drugim reżyserem przy realizacji teatrów telewizji „Kryptonim Gracz" i „Gry operacyjne" w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej..

Od sierpnia 2011 roku Dorota Ignatjew pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Kto w sosnowieckim teatrze zastąpi Dorotę Ignatjew? Jak zapewnia nas dyrektor Zbigniew Lerarczyk, decyzja zapadnie do końca miesiąca.Mateusz Załęski
Twoje Zagłębie
23 czerwca 2016
Portrety
Dorota Ignatjew