Dostojewski w bydgoskim teatrze

- To nie będzie spektakl o uczuciach. To zapis rozbicia rzeczywistości - mówi o swojej "Łagodnej" Barbara Wysocka. Premiera przedstawienia odbędzie się 6 listopada w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Artystka zajęła się w spektaklu reżyserią, scenografią. Zaadaptowała tekst i stworzyła opracowanie muzyczne do przedstawienia. - Często przygotowuję muzykę do spektakli. Przez 18 lat grałam na skrzypcach - opowiada Wysocka.

Dostojewski pisał niezwykle dotkliwie o ludziach i problemach swojego czasu.- Ostro diagnozował swoją współczesność. Wystawianie jego tekstu w kostiumie z drugiej połowy XIX wieku byłoby dla mnie gwałtem popełnionym na autorze i zaprzeczeniem jego współczesnego myślenia, a co za tym idzie pozbawianiem go ostrości, emocjonalności i siły.

Barbara Wysocka uważa, że wierność autorowi nie polega na grzecznym odtworzeniu tekstu. - Ale na oddaniu całego rozbicia i przerażającego obrazu rzeczywistości, jaki w tym tekście zapisał. Nasza "Łagodna" jest współczesna, bo my jesteśmy współcześni - tłumaczy reżyserka.

To nie jest historia miłosna Osią spektaklu jest główny bohater i wokół niego konstruowana jest ta opowieść.- Dostojewski napisał "Łagodną" jako monolog ukazując nam tylko jedną osobę żywą oraz jedną umarłą - wszystko podporządkowane jest opowieści jednego mężczyzny, jego narracji - tłumaczy Wysocka.

Wydarzenia, o których opowiada oraz osoby biorące w nich udział poznajemy tylko z jednej strony - z perspektywy głównego bohatera. - Resztę możemy sobie jedynie dopowiedzieć. W teatrze tekst ten najczęściej adaptowany jest jako monodram - opowiada Barbara Wysocka. - Nasza "Łagodna" rozpisana jest na sześć osób.

Poza głównym bohaterem oraz jego zmarłą partnerką są to cztery osoby, przyjmujące na siebie myśli i monologi wewnętrzne bohatera, oraz komentarze i teksty stanowiące kontekst, dyskusję. Nie tylko o tym co się wydarzyło, ale również o tym, czym jest samobójstwo. To nie będą konkretne postaci, a uosobienia myśli bohatera i dziewczyny.

- Czasem są to strzępy rozmowy z psychiatrą, czasem to, co mogła pomyśleć ona, innym razem powraca, jako wspomnienie, sytuacja, która miała miejsce w czasie ich wspólnego życia - tłumaczy Wysocka.

"Łagodną" będzie można zobaczyć 7, 12, 13 i 14 listopada na dużej scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy.Dominika Kiss-Orska
Gazeta Pomorska
6 listopada 2010
Spektakle
Łagodna