Działo się już całkiem sporo

2 października w podczas festiwalu Divadelna Nitra działo się już całkiem sporo: odbył się performans ICARUS wyreżyserowany przez Marie Gourdain, w którym brali udział przede wszystkim nastolatkowie z Nitry oraz Pragi, których przez proces twórczy przeprowadziła trójka artystów z Czech, Słowacji oraz Francji.

Performans, jak twierdzą twórcy, dotyczył wolności – jej granic i odkrywania jej dla siebie. Później odbyło się kilka mniejszych spektakli w ramach wydarzeń towarzyszących w wykonaniu młodego teatru, konkretnie uczniów Rosinský Elementary School of Art („Opowieści o miłości i mroku", „Dora").

Miał miejsce także pokaz „Drotára" w reżyserii Lukáša Brutovský'ego, czyli dziewiętnastowiecznej komedii o życiu dziewiętnastowiecznej słowackiej inteligencji przekutej w komentarz do współczesnej codzienności oraz polityki na Słowacji.

Miałam okazję zobaczyć tylko ICARUSA (w którym partie mówione nie były tak ważne w odbiorze samego dzieła) – dlatego że inne spektakle były wprost zadedykowane słowackiemu odbiorcy, głównie przez barierę językową. Już jutro jednak program będzie kosmopolityczny!Ewa Mazgajska
Dziennik Teatralny Nitra
2 października 2021