Festiwal Aktorstwa Filmowego zakończony

Julia Kijowska, Dawid Ogrodnik, Marta Nieradkiewicz oraz Zbigniew Waleryś otrzymali we Wrocławiu Złote Szczeniaki - nagrody przyznawane podczas Festiwalu Aktorstwa Filmowego za najlepsze pierwszo- i drugoplanowe role kobiece i męskie.Julia Kijowska, Dawid Ogrodnik, Marta Nieradkiewicz oraz Zbigniew Waleryś otrzymali we Wrocławiu Złote Szczeniaki - nagrody przyznawane podczas Festiwalu Aktorstwa Filmowego za najlepsze pierwszo- i drugoplanowe role kobiece i męskie.

Wręczenie nagród odbyło się podczas gali zamknięcia festiwalu we wrocławskim Teatrze Polskim.

Za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą jury uznało kreację Juli Kijowskiej w filmie Sławomira Fabickiego "Miłość". Najlepszym aktorem pierwszoplanowym został uznany Dawid Ogrodnik (na zdjęciu) - odtwórca głównej roli w filmie "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy.

Marta Nieradkiewicz została wyróżniona za rolę drugoplanową w filmie Tomasza Wasilewskiego "Płynące wieżowce", zaś Zbigniew Waleryś za drugoplanową kreację męską w filmie "Papusza" Joanny Kos-Krauze.

Tytuł nagrody nawiązuje do określenia najmniejszego reflektora wykorzystywanego na planie filmowym, którym oświetla się twarz aktora przed zbliżeniem kamery. W żargonie filmowców to "szczeniak". Podczas gali otwarcia festiwalu, która odbyła się w sobotę, wręczono Platynowe Szczeniaki - nagrody za wybitne osiągnięcia w aktorstwie. W tym roku uhonorowani nimi zostali Krystyna Janda oraz Daniel Olbrychski.

Podczas 2. edycji Festiwalu Aktorstwa Filmowego zostało pokazanych około 60 filmów. Widzowie obejrzeli m.in. "Ziemię obiecaną" i "Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy, "Dług" Krzysztofa Krauzego, "Milczenie owiec" Jonathana Demme czy "Kill Bill" Quentina Tarantino. Odbył się również projekcje obrazów, w których wystąpili aktorzy nominowani do nagrody Złotego Szczeniaka. W repertuarze festiwalowych projekcji znalazły się filmy, które - jak podkreślają organizatorzy - "dzięki wybitnym rolom na stałe wpisały się do grona wyjątkowych i niezapomnianych".

Podobnie jak w ubiegłym roku podczas festiwalu odbyły się warsztaty aktorskie dla młodzieży, które poprowadzi m.in. dyrektor artystyczny imprezy Bogusław Linda.(-) (-)
(PAP)
26 października 2013