Festiwal Gombrowiczowski rusza w Radomiu

Dwanaście przedstawień zobaczą widzowie XI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, który od 18 do 25 października 2014 odbędzie się w Radomiu. Spektakle zaprezentują teatry z Polski, Francji, Argentyny i Węgier.

Festiwal zainauguruje premiera spektaklu "Przenikanie" (reż. Waldemar Śmigasiewicz), którą pokaże gospodarz festiwalu, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Reżyser napisał tekst na podstawie utworów Witolda Gombrowicza i Brunona Schulza.

Teatr Narodowy w Warszawie pokaże "Dowód na istnienie drugiego" w reżyserii Macieja Wojtyszki – dramat zbudowany wokół spotkań Witolda Gombrowicza i Sławomira Mrożka we Włoszech i Francji, w latach 1965 i 1966. Portret Gombrowicza ukazuje także sztuka "Kolibra lot ostatni" Pawła Huellego (reż. Krzysztof Babicki), którą wystawi Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Teatr La Colonie Bakakai z Lyonu przyjedzie do Radomia ze spektaklem "Bakakaj- niedojrzałe oratorium" (reż. Chloé Bégou). Zbiór opowiadań Gombrowicza "Bakakaj" został opublikowany w 1957 roku, jest poszerzonym wydaniem "Pamiętnika z okresu dojrzewania", pierwszej książki pisarza, którą wydał w 1933 roku. Bakakaj to spolszczona nazwa ulicy w Buenos Aires (Bacacay), przy której Gombrowicz mieszkał wkrótce po przybyciu do Argentyny. Drugi zaproszony na festiwal teatr z Francji, z Reims - Compagnie ITEK - wystawi sztukę Ewy Kraski "Przekątna Szalonego. Spotkanie z Filidorem".

Na festiwalu nie zabraknie także teatru z Argentyny. Cooperativa Teatral Argentina z Buenos Aires zaprezentuje "Historię" Gombrowicza. Widzowie dwukrotnie będą mogli zobaczyć "Operetkę" Gombrowicza. Spektakl w reżyserii polskiego reżysera Andrzeja Bubienia pokaże Teatr Narodowy w Budapeszcie, a w reżyserii Mikołaja Grabowskiego - Teatr IMKA z Warszawy (zdobywca Grand Prix poprzedniej edycji festiwalu).

W wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi publiczność zobaczy "Iwonę, księżniczkę Burgunda" (reż. Agata Duda-Gracz). Aktor Wojciech Pszoniak czytać będzie fragmenty "Trans-Atlantyku", "Ferdydurke" (reż. Radosław Kasiukiewicz) pokaże Wrocławski Teatr Lalek, a studenci Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi zaprezentują swój spektakl dyplomowy - "Ślub" (reż. Waldemar Zawodziński).

X Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie w Radomiu od 16 do 25 października. Festiwal powstał w 1993 roku. Ideą organizatorów było stworzenie międzynarodowego, wielokulturowego forum wymiany myśli, doświadczeń i interpretacji.

Witold Gombrowicz - prozaik, dramaturg, eseista. Miłosz: "Dzieło Gombrowicza jest pomnikiem prozy polskiej". Jarocki: "Dzisiejszy polski teatr podszyty jest Gombrowiczem"

Okolice Radomia to rodzinne tereny pisarza. W pobliskich Małoszycach mieścił się majątek Gombrowiczów, w którym Witold przyszedł na świat; w pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-1939 mieszkał jego brat Jerzy, u którego autor "Ferdydurke" spędzał wakacje. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się tutaj Muzeum Witolda Gombrowicza.

Witold Gombrowicz (1904-1969) to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - prozaik, dramaturg i eseista. Debiutował zbiorem opowiadań psychologiczno-fantastycznych "Pamiętnik z okresu dojrzewania" w 1933 roku. Utrzymana w tonie groteski powieść "Ferdydurke" (1937) zarysowała główne problemy jego twórczości: znaczenie formy oraz ról społecznych w stosunkach między ludźmi i w ich psychice. Jego inne znane utwory to: "Iwona, księżniczka Burgunda", "Ślub", "Trans-Atlantyk" , "Pornografia" i "Kosmos". Kalejdoskop problemów intelektualno-artystycznych oraz informacji biograficznych przyniosły "Dziennik 1953-1956", "Dziennik 1957-1961", "Dziennik 1967-1969". Jego utwory były przekładane na języki obce oraz inscenizowane w wielu teatrach na świecie. Zmarł w 1969 roku we Francji.oprac. km
(PAP)
2 października 2014