Festiwal Sopot Non-Fiction 2021

Spektakl TR Warszawa “Onko” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej w programie Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction 2021. Wydarzenie odbywa się między 21 a 28 sierpnia 2021 roku w Sopocie. Festiwalowa publiczność zobaczy jedną z najnowszych premier TR Warszawa 26 sierpnia br. o godzinie 20:00 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.

Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction to unikalny przegląd poświęcony teatrowi dokumentalnemu. Formuła tego pierwszego w Polsce przeglądu poświęconego teatrowi faktu, łączy w sobie ideę festiwalu z warsztatami twórczymi. Podczas rezydencji artystycznej reżyserki, reżyserzy, dramaturdzy, dramaturżki, aktorki i aktorzy pracują nad projektami teatralnymi, do których bazą są reportaże, wywiady, artykuły prasowe i inne materiały dokumentalne. W warsztatach aktywny udział bierze również publiczność, która uczestniczy w procesie twórczym. Rokrocznie twórczą pracę kończy Maraton Non-Fiction – dwudniowy pokaz w formule work in progress. W Maratonie biorą udział także kuratorki, kuratorzy oraz przedstawiciele i przedstawicielki teatrów z całej Polski. Dzięki temu młodzi twórcy i twórczynie zyskują możliwość dalszej pracy nad procesami zapoczątkowanymi podczas festiwalu. Oprócz rezydencji artystycznej Festiwal Sopot Non-Fiction to również prezentacje spektakli, zarówno tych, które powstały jako efekt poprzednich odsłon festiwalu, jak i przedstawień autonomicznych, reprezentujących nurt teatru dokumentalnego.

Tegoroczny, jubileuszowy Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction odbywa się między 21 a 28 sierpnia 2021 roku. W 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction bierze udział 35 twórców i twórczyń. Maraton Non-Fiction odbędzie się 27 i 28 sierpnia br. na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się także m.in. trzy spotkania "Sopot Non – Fiction: instrukcja obsługi. Jak się robi teatr dokumentu?" z udziałem: Doroty Androsz, Sylwii Góry, Katarzyny Kalwat, Michała Pabiana, Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Radosława Stępnia, Weroniki Szczawińskiej, Anny Tomczyńskiej (cz. 1 i cz. 3, czyli spotkanie z gośćmi i gościniami poprzednich odsłon festiwalu Sopot Non-Fiction); Adama Nalepy, Adama Orzechowskiego, Romana Pawłowskiego (cz. 2, czyli spotkanie z kuratorami festiwalu), improwizacje muzyczne rezydentów z Białorusi oraz spotkanie z gościnią specjalną festiwalu, Joanną Krakowską pt. "Teatr dokumentu". Szczegółowy program festiwalu: https://www.sopotnonfiction.pl/

Na 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction prezentowany był także koprodukowany z TR Warszawa spektakl Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie - "Klub" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, który powstał z inicjatywy i z udziałem studentek IV roku Wydziału Aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej, Julii Biesiady, Julii Borkowskiej, Marii Kozłowskiej, Katarzyny Lis, Adrianny Maleckiej, Magdaleny Sildatk, Bernadetty Statkiewicz, Moniki Szufladowicz, Heleny Urbańskiej i Emilii Walus. Pokaz "Klubu" na 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction odbył się 23 sierpnia br.

Kolejne pokazy spektaklu zaplanowane są w TR Warszawa 3, 4, 5 września oraz 4 i 5 grudnia br. na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. Kolejne pokazy spektaklu w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza odbędą się w pierwszej połowie października br. na Sali im. Jana Kreczmara.

"Onko" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej osadzony jest w osobistych doświadczeniach, które połączyły reżyserkę i aktora TR Warszawa, Sebastiana Pawlaka. To, co okazało się być najtrudniejsze, zaszczepiło w nich wiarę, że nawet najczarniejszy scenariusz życia można zmienić i zagrać w nim nową rolę. W spektaklu wystąpią Sebastian Pawlak i Weronika Szczawińska, którzy są także współautorami scenariusza razem z Piotrem Wawrem jr, dramaturgiem i autorem opracowania muzycznego spektaklu. Współtwórcami i współtwórczyniami spektaklu są: Karol Radziszewski (twórca scenografii i kostiumów) oraz Agata Maszkiewicz, która odpowiada za ruch oraz współpracuje koncepcyjnie przy powstawaniu spektaklu. Kostiumy zrealizowała Aleksandra Andrychowicz, asystentkami reżyserki są: Malwina Szumacher (do 31 grudnia 2020 br.) oraz Katarzyna Gawryś-Rodriguez (od 1 stycznia 2021 br.), inspicjentem – Piotr Piotrowicz,
a kierowniczką produkcji Karolina Pająk-Sieczkowska.Materiały prasowe
Materiał nadesłany
26 sierpnia 2021
Spektakle
ONKO
Teatry
TR Warszawa