"Flying Bach" w Operze Narodowej

Połączenie tańca breakdance i muzyki Jana Sebastiana Bacha - muzyczno-taneczny spektakl "Flying Bach" w wykonaniu grupy Flying Steps oglądać będzie można w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Zespół przyjechał na dwa występy, 15 i 16 października.

"Flying Bach" to międzynarodowy spektakl muzyczno-taneczny, który łączy ze sobą taniec breakdance i muzykę hip-hopową z muzyką klasyczną w wydaniu Jana Sebastiana Bacha, interpretując jego "Dobrze temperowany klawesyn" - zbiór preludiów i fug niemieckiego kompozytora. Dyrektorem artystycznym projektu jest pianista, dyrygent i reżyser operowy Christoph Hagel.

- Ten spektakl to dobry argument w dyskusji, jaka toczy się w tle naszej działalności, czy opera to wciąż żywa materia, potrafiąca nadal inspirować ludzi młodych. Myślę, że to, co zobaczymy w wykonaniu tych niezwykłych tancerzy będzie spektaklem najwyższej klasy - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w zastępca dyrektora Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Grzegorz Chełmecki. - Uważamy, że synergia muzyki Jana Sebastiana Bacha i tańca breakdance pokaże, że Opera Narodowa jest otwarta na wszelkich artystów, którzy są na pewnym poziomie profesjonalizmu - podkreślił.

Historia w tle spektaklu to opowieść o konflikcie między grupą "ulicznych tancerzy" i wkraczającą w ich świat baleriną. Przepaść dzieląca breakdance i taniec klasyczny nie pozwala im na nawiązanie nici porozumienia do momentu, w którym jeden z tancerzy zakochuje się w baletnicy.

- Nie słuchałem muzyki klasycznej w domu, nie rozumiałem jej. Czasem, gdy jechałem samochodem, zdarzyło się, że usłyszałem jakiś współczesny remiks klasycznej kompozycji i bardzo mi się to podobało. Gdy dostaliśmy propozycję tańczenia do Bacha, zgodziliśmy się od razu. To spore wyzwanie. Podczas prób nauczyliśmy się czuć i rozumieć tę muzykę. Były momenty, gdy myślałem: to świetna muzyka, rozsadza mnie energia; czasami natomiast nie wiedziałem za bardzo, co zrobić. Musieliśmy dać z siebie więcej - powiedział Michael "Mikel" Rosemann, tancerz grupy "Flying Steps".

Grupa taneczna Flying Steps została założona w Berlinie w 1993 r., początkowo liczyła dziewięć osób. Obecnie zespół występuje na całym świecie, bierze udział w nagrywaniu teledysków muzycznych. Flying Steps wydali także trzy płyty muzyczne. W skład formacji wchodzą tancerze z Niemiec, Francji, Libanu i Szwecji. Grupa czterokrotnie zdobywała tytuł mistrza świata w tańcu breakdance. Od 2010 r. współpracują z Christophem Haglem. Od niedawna w Berlinie działa, założona przez członków grupy, Akademia Flying Steps.

Spektakle "Red Bull Flying Bach" w Polsce odbędą się 15 i 16 października. Występy są częścią światowej trasy koncertowej "Flying Bach"; z Warszawy grupa pojedzie do Kazachstanu, następnie do Szwecji.(-) (-)
Materiał Teatru
8 października 2013