Gala Baletowa na Dzień Tańca

Wielbicieli wszelkich form tańca zapraszamy do Opery Śląskiej na niezwykły wieczór baletowy. 29 kwietnia /w piątek/ o godz. 18.00 na bytomskiej scenie po raz kolejny obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Tańca

To święto wszystkich tancerzy miłośników tańca ustanowione zostało w roku 1982, przez Międzynarodowy Instytut Teatralny działający pod egidą UNESCO. Datę wybrano nieprzypadkowo; 29 kwietnia 1727 roku urodził się Jean-Georges Noverre, francuski tancerz i choreograf, wielki reformator tańca, człowiek, który wyznaczył kierunki dalszego rozwoju tej dziedziny sztuki.

Gala Baletowa w reżyserii Henryka Konwińskiego z udziałem artystów - tancerzy teatrów muzycznych oraz najzdolniejszych uczniów, dyplomantów i absolwentów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu ma już swoją czteroletnią tradycję. Powstała dzięki inicjatywie bytomskiej Szkoły Baletowej - Elżbieta Mendakiewicz, dyrektor szkoły, szybko znalazła wspólny język z dyrektorem Opery Śląskiej Tadeuszem Serafinem i od tamtej pory, co roku mamy okazję gościć na bytomskiej scenie tancerzy wszystkich śląskich teatrów i zespołów tanecznych. Oglądaliśmy już m. in. artystów Teatru Rozrywki w Chorzowie, Gliwickiego Teatru Muzycznego, Śląskiego Teatru Tańca, Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz współgospodarzy imprezy, zespołu baletowego Opery Śląskiej. W uroczystych koncertach nie mogło oczywiście zabraknąć młodych adeptów sztuki baletowej. Poza prezentacją swoich najlepszych uczniów bytomska szkoła zaprosiła do wspólnych występów młodzież z zaprzyjaźnionych szkół w Europie; John Cranko Schule w Stuttgarcie, Gymnasium w Essen Werden i Konserwatorium Tańca w Pradze. Na zaproszenie, szczególnie chętnie odpowiadali absolwenci bytomskiej szkoły, którzy karierę artystyczną rozwijają poza Śląskiem; artyści Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu i Opery Wrocławskiej. Przygotowywane rok rocznie koncerty, są wydarzeniem oczekiwanym zarówno przez widzów, jak i wykonawców. Stają się świetną okazją do spotkań całego środowiska baletowego na Śląsku i sprzyjają jego integracji.

W tym roku podczas Gali Baletowej zaprezentują się artyści Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", Opery Śląskiej w Bytomiu, Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Krakowskiej, Opery Nova w Bydgoszczy oraz uczniowie i absolwenci Konserwatorium Tańca w Pradze i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.(-)
Materiały Organizatorów
22 kwietnia 2011