„Gloria Artis" dla naszego redakcyjnego kolegi

Na wniosek Towarzystwa Kultury Teatralnej - Andrzej Piątek - stały recenzent „Dziennika Teatralnego" został uhonorowany przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis". Serdecznie gratulujemy!

„Gloria Artis" jest najważniejszym odznaczeniem państwowym nadawanym w Polsce ludziom kultury. Andrzej wiele lat pracy dziennikarskiej poświęcił kulturze jako publicysta i recenzent. W największej na Podkarpaciu Gazecie Codziennej "Nowiny" oraz od 2010 roku w "Dzienniku Teatralnym" zamieścił ogółem ponad 250 recenzji głównie przedstawień rzeszowskich oraz z Krakowa, Gdańska i Zakopanego.

Jest autorem książek "Spotkania z Szajną" i "Szajna. Ślady ostatnie", które jedyne obrazują trzeci - rzeszowski, po krakowsko-nowohuckim i warszawskim, ostatni okres dokonań Józefa Szajny. Nakładem Towarzystwa Kultury Teatralnej - Oddziału w Rzeszowie, wydał monografie aktorskie: "Twarze rzeszowskich teatrów. Mariola Łabno-Flaumenhaft" i "Twarze rzeszowskich teatrów. Beata Zarembianka".

Należy do Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT, Sekcji Krytyków Związku Artystów Scen Polskich oraz Towarzystwa Kultury Teatralnej. Upowszechnia i komentuje wydarzenia teatralne w prasie oraz na antenach Polskiego Radia i Telewizji Rzeszów, Telewizji Program 2, Telewizji Kultura i Polonia.

Jest konsultantem, uczestnikiem i komentatorem medialnym dorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu „Źródła pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna" w Rzeszowie, przeglądu przedstawień teatrów kontynuujących idee i założenia pochodzących z Rzeszowa Jerzego Grotowskiego i Józefa Szajny oraz Tadeusza Kantora, urodzonego w pobliskim Wielopolu Skrzyńskim. Jest także prelegentem i uczestnikiem paneli dyskusyjnych w nurcie seminaryjnym „Źródeł pamięci", który funkcjonuje równolegle z przeglądem teatralnym.

Andrzej Piątek jest znakomitym przykładem solidności, rzetelności i oddania swojej dziennikarskiej pracy. Jest uważnym, wnikliwym obserwatorem życia teatralnego w Polsce, a w szczególności regionu Podkarpacia. Dzięki swojej ogromnej wiedzy, doświadczeniu ale i życzliwości w ocenie i opisywaniu wydarzeń kulturalnych jest jednym z czołowych i jednym z najchętniej czytanych recenzentów Dziennika Teatralnego. Od ponad dziesięciu lat na naszych stronach opisuje i ocenia wydarzenia teatralne, muzyczne i taneczne.

Serdecznie gratulujemy.(-) (-)
Dziennik Teatralny
3 lipca 2020