Grand Prix hiszpańskiego spektaklu "Gra czasu"

Spektakl "Gra czasu" w wykonaniu hiszpańskiego artysty Davida Zuazoli otrzymał Grand Prix zakończonego w sobotę wieczorem 32. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka" w Łomży (Podlaskie). Przyznano też nagrody m.in. za reżyserię i grę aktorską.

"Walizka" to jeden z ważniejszych polskich festiwali, prezentujących małe formy teatralne wystawiane na niewielkich scenach. Jego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora w Łomży.

W tym roku na festiwalu, który trwał od środy, można było obejrzeć 13 spektakli konkursowych wyłonionych z ponad 130 zgłoszeń. Były to teatry m.in. z Polski, Hiszpanii, Chin, Słowacji i Niemiec.

Grand Prix festiwalu i 5 tys. zł otrzymało przedstawienie "Gra czasu" w wykonaniu Davida Zuazoli z Hiszpanii. Jak napisali organizatorzy w katalogu festiwalowym, spektakl "Gra czasu" to "unikalne i awangardowe widowisko łączące lalki i elementy mechaniczne".

Nagrodę za najlepszą reżyserię i 3 tys. zł otrzymała Katarina Aulitisova za reżyserię przedstawienia "Historie ścian" w wykonaniu słowackiego Bratislava Puppet Theatre. W tym przedstawieniu doceniono również scenografię i nagrodę za nią otrzymał Marketa Placha.

Za muzykę nagrodę otrzymali Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki, którzy stworzyli muzykę do przedstawienia "Piaskowy Wilk" w wykonaniu Teatru Lalka.

Przyznano też kilka nagród aktorskich, które otrzymali: Rachel Karafistan za rolę w spektaklu "Marzenia nie umierają" niemieckiego COSmino Productions, Vesna Kuzmic za rolę w spektaklu "Dziewczynka z zapałkami" słoweńskiego Mini Teatru. Jury przyznało też zespołową nagrodę aktorską, którą otrzymali aktorzy Białostockiego Teatru Lalek występujący w spektaklu "Ony": Ryszard Doliński, Łucja Grzeszczyk i Michał Jarmoszuk.

Jury, któremu przewodniczył Wojciech Kobrzyński, wyraziło też swoje uznanie dla organizatorów festiwalu "za wspaniały dobór interesujących spektakli". Wyraziło też nadzieję, że w kolejnych latach na "Walizce" będą prezentowane różnorodne spektakle o wysokich walorach artystycznych.

Festiwal "Walizka" to zarówno spektakle lalkowe dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Obok przedstawień konkursowych prezentowane są też spektakle w nurcie off, które są spektaklami plenerowymi i odbywają się przeważnie na Starym Rynku w Łomży.

"Walizka" została dofinansowana m.in. z budżetu Łomży, środków Ministerstwa Kultury oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.Sylwia Wieczeryńska
Kurier PAP
17 czerwca 2019