"Hamlet" z kolebki Solidarności na DVD

Najlepszy spektakl teatralny, zrealizowany w XXI w Trójmieście, możesz teraz obejrzeć w domu. W jaki sposób? W poniedziałek na płycie DVD ukaże się rejestracja przedstawiana "H." w reżyserii Jana Klaty.

"H." to oczywiście adaptacja szekspirowskiego "Hamleta", której premierę przygotował w 2004 roku Teatr Wybrzeże. Spektakl grany był w dość nietypowej przestrzeni - na terenie stoczni gdańskiej. Publiczność, prowadzona przez aktorów, przemieszczała się w trakcie przedstawienia w miejsca, gdzie toczyły się kolejne fragmenty akcji: nad przemysłowe nabrzeże i do kilku pomieszczeń ogromnej, wówczas już bardzo zniszczonej hali suwnicowej w której kiedyś pracowała Anna Walentynowicz.

W "H." znaleźć można wszystko, co najlepsze (według niektórych najgorsze) w twórczości Jana Klaty. Mamy tu wiele odwołań do kultury popularnej, pojawia się typowy dla tego reżysera, niebezpiecznie graniczący z kiczem rozmach (w jednej ze scen zaledwie parę metrów przed publicznością pojawia się duch ojca Hamleta... na koniu). Jednak Wybrzeżowe "H." to nie tylko pusty, formalny fajerwerk. Miejsce, w którym spektakl był grany (doprowadzona do ruiny stocznia i jednocześnie kolebka Solidarności), każe zadać pytania o Polską historię najnowszą, naszą spuściznę i to, co z niej zostało dzisiaj. W główną rolę w "H." wcielił się Marcin Czarnik (obecnie aktor wrocławskiego Teatru Polskiego, w przedstawieniu gra także m. in. Marta Jankowska, Grzegorz Gzyl, Joanna Bogacka, Cezary Rybiński i Maciej Konopiński.

Przedstawienie rejestrowane było przez trzy dni w lipcu 2006 roku, z udziałem publiczności. Były to jedne z ostatnich grań "H." w Gdańsku, rok później ten świetny spektakl nie został już wznowiony. Jego rejestracja pokazywana była dotąd na antenie TVP Kultura oraz jako prezentacja specjalna na kilku festiwalach teatralnych.

Płyta DVD z "H." przygotowana została w 2 tys. egzemplarzy, w sklepach powinna kosztować 30 zł. Jej wydawcą jest Narodowy Instytut Audiowizualny (instytucja powołana do życia parę tygodni temu na bazie Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego), którego jednym z zadań jest rejestrowanie oraz rozpowszechnianie najważniejszych polskich wydarzeń artystycznych w mediach. NInA (a wcześniej PWA) jest wydawcą kilku cykli, miedzy innymi antologii polskiej animacji, zestawów polskich filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych Krystiana Lupy. "H." Klaty jest drugą płytą z nowej serii "Polski Szekspir Współczesny", w ramach którego sukcesywnie prezentowane będą najciekawsze, nowatorskie inscenizacje dzieł elżbietańskiego dramaturga. Jako pierwsza w tym cyklu ukazała się "Burza" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, przygotowana w 2003 roku w TR Warszawa.Mirosław Baran
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
4 maja 2009
Spektakle
H.