Henryk Konwiński (1936)

Henryk Konwiński urodził się 19 listopada 1936 roku w Poznaniu, jednakże swoje zawodowe życie związał z województwem śląskim. W 1973 roku został etatowym choreografem Opery Śląskiej w Bytomiu, z którą związany jest do dziś. Mówi o sobie, że należy do pokolenia entuzjastów i tym entuzjazmem zaraża każdego, kogo spotka na swojej drodze.

W historii polskiego baletu zapisał się jako polski rekordzista pod względem liczby zrealizowanych spektakli, przygotowanych opracowań choreograficznych oraz wyreżyserowanych przedstawień operowych i operetkowych. Opracował także choreografie do trzech dzieł filmowych: „Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale" (spektakl telewizyjny, 2006 rok), „Szkoda twoich łez" (film fabularny, 1983 rok) oraz „Strachy" (film fabularny, 1979 rok). Dodatkowo, pełnił funkcję konsultanta filmu „Wherever you are" z 1988 roku.

Tańczył na deskach Opery im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Opery i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i Opery Śląskiej w Bytomiu. Z kolei swoje choreografie tworzył dla wielu scen operowych i teatralnych w całej Polsce, w tym m.in. dla: Opery Śląskiej w Bytomiu, z którą związany jest do dziś, dla Teatru Rozrywki w Chorzowie, Opery im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, ale także Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze czy Teatru Nowego w Zabrzu i jeszcze wielu innych.

Niebawem powstanie publikacja opisująca barwne dzieje choreografa, a spisania jego historii podjęła się Magdalena Mikrut-Majeranek w ramach stypendium twórczego z zakresu upowszechniania kultury, przyznanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publikacja została oparta na wspomnieniach Henryka Konwińskiego oraz jego przyjaciół i znajomych. Wywiady zostaną uzupełnione materiałem ilustracyjnym w postaci archiwalnych zdjęć prezentujących choreografa na scenie podczas spektakli oraz kadry z realizowanych przez niego oper i operetek itp.

Publikacja będzie miała charakter jubileuszowego albumu podsumowującego zawodowe życie i twórczość artysty.Magdalena Mikrut-Majeranek
Dziennik Teatralny Katowice
19 listopada 2020