Hermes - premiera książki

W najbliższy poniedziałek, 28 września br. o godzinie 18.00 w Dużej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (ul. Więckowskiego 15) odbędzie się spotkanie poświęcone właśnie wydanej książce autorstwa Marioli Popińskiej i Henryka Szulca zatytułowanej Hermes. Na temat książki z jej Autorami rozmawiać będzie Sławomir Macias. Fragmenty Hermesa czytać będą aktorzy Teatru Nowego Maria Gładkowska i Dariusz Kowalski.

Hermes to pierwszy tom trylogii inspirowanej historią polskiej mafii. Akcja książki rozgrywa się w Łodzi, mieście niezwykłym o którym Autorzy Hermesa napisali tak: „Nie było drugiego miasta w Polsce, w którym powstałoby tyle pubów, gdzie dzieci prządek i tkaczy leczyły wódą i seksem frustracje odziedziczone po bezrobotnych rodzicach. Równolegle otwierały się dziesiątki agencji towarzyskich, jak elegancko nazywano burdele. W miejsce fabryk produkujących bawełnę powstały laboratoria najprzedniejszej amfetaminy, a w ogródkach działkowych zakwitła trawka. Warszawa była zachwycona. Łódź, w przeciwieństwie do stolicy, bawiła się w weekendy do rana, a każdy nowy weekend zaczynał się nad skanalizowaną Łódką w czwartek. Pojawiły się pierwsze w Polsce nowoczesne dyskoteki. Gwiazdy ekranu licznie odwiedzały Irish Pub, Kaliską i Fabrykę. Otworzono dla nich kasyna. I pewnie w końcu Łódź miałaby szansę stać się polskim Las Vegas, gdyby nie świętoszkowaci politycy. Nie obronili dzieci prządek przed nędzą, pozwalając ograbić ich matki z pracy. Jednak postanowili obronić ich moralność. Była łatwym celem. Zniknęły festiwale, puby, dyskoteki i zarządzająca polskim Koryntem Ośmiornica."

Piotr Dzięcioł - znany producent filmowy (między innymi nagrodzonego Oscarem filmu "Ida") stwierdził, że: „Powieść Marioli Popińskiej i Henryka Szulca przeczytałem w ciągu dwóch dni, praktycznie się od niej nie odrywając. Moim zdaniem jest to świetna książka i materiał na serial telewizyjny klasy premium. Serial zrealizowany przez dobrego reżysera, dobrze obsadzony ma szansę stać się polską Gomorrą czy Rodziną Soprano".

Wielbiciel i znawca Łodzi, znany przedsiębiorca i architekt Andrzej Walczak dodał: „Zawsze myślałem, że dobrze znam Łódź. Hermes zna Łódź lepiej [...] Fabuła powieści wartkością akcji prześciga najbardziej trzymające w napięciu filmy akcji i jest w stanie zaspokoić apetyty czytelników obojga płci. Nie czekajcie na serial".

Mariola Popińska zadebiutowała biograficzną książką "Kura domowa na Antarktydzie" opisującą jej głośne zdobycie najwyższego wierzchołka Białego Kontynentu. Ukończyła Wydział Prawa na Uniwersytecie Łódzkim oraz aplikację notarialną. Następnie podjęła studia podyplomowe na Wydziale Produkcji Filmowej i doktoranckie na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jest współautorką scenariuszy kinowych i telewizyjnych, a także sztuki teatralnej pt. "Gen" zakupionej przez Teatr Telewizji TVP.

Henryk Szulc jest współautorem sztuk teatralnych: "Ziemia Obiecana", "Tangen", "Gen", scenariuszy kinowych i telewizyjnych. Na rynku wydawniczym zadebiutował nowelą "Lilith", świetnie przyjętą przez czytelników. Studiował socjologię na UŁ, ukończył kulturoznawstwo w WSHE i scenariopisarstwo na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi.Kuba Galczak
Materiał nadesłany
24 września 2020