Historia czterech wilków

Tekst "Noc wilków" Ołeksandra Witera nie był dotychczas wystawiany w Polsce. Dramat ten zwyciężył w 2012 roku w największym ukraińskim konkursie literackim Koronacja Słowa w kategorii dramat. "Noc wilków" Ołeksandra Witera w tłum. Andrzeja Szczytko z muzyką na żywo Karbido i Półowa Zero-85 org.

W czytaniu performatywnym weźmie udział czworo aktorów Białostockiego Teatru Lalek (Agnieszka Sobolewska, Krzysztof Bitdorf, Michał Jarmoszuk i Zbigniew Litwińczuk), którzy wcielą się w role: młodej wilczycy, młodego wilka, wilka wygnańca i starego wilka.

Pozornie prosta historia czterech wilków opowiada o problemach i intrygach w ich watasze, które wynikają z chęci sprawowania władzy, dominacji w grupie, miłości, czy nienawiści. Niejednokrotnie emocje te popychają ich do karygodnych czynów, choć czasem do szlachetnych działań. Wilki i ich stado w tej opowieści są nacechowane ludzkimi emocjami, słabościami, przywarami. Bohaterowie są uwikłani w skomplikowane układy i sytuacje życiowe. To co pozornie wydaje się oczywiste, utwierdzane poprzez przekazywane sobie historie, okazują się ni mniej, ni więcej, czystym kłamstwem. Opowieść ta pokazuje, że pozory mogą mylić i jak łatwo jest zatracić się w walce o wpływy i władzę. Nigdy nie jest jednak za późno, żeby zacząć wszystko od początku.

Ołeksandr Witer (1972) - ukraiński dramaturg, scenarzysta i reżyser. Współpracuje z Centrum Współczesnej Dramaturgii Eksperymentalnej, Narodowym Teatrem Dramatycznym im. Iwana Franki oraz Centrum Mistrzostwa Teatralnego im. Łesia Kurbasa. Wykładał w Szkole Teatralnej Uniwersytetu Narodowego Akademii Mohylańskiej w Kijowie. Jest jednym z założycieli kijowskiego Teatru Studio. Laureat wielu nagród dramaturgicznych na Biennale Sztuki Współczesnej i Festiwalu Współczesnej Dramaturgii w Kijowie. Jego dramaty były publikowane w antologiach European Theatre Convention oraz czytane na deskach wielu teatrów, w zeszłym roku m. in. w Comédie-Française. Przez przeciwników jego społecznie zaangażowanej twórczości bywa określany jako "ukraiński Nestbeschmutzer".

Andrzej Szczytko - polski reżyser teatralny, aktor i pedagog. Laureat tegorocznej Nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, przyznawanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego za popularyzację polskiego teatru na świecie. Spektakle w jego reżyserii były zapraszane na festiwale w Berlinie, Poczdamie, Warszawie, Poznaniu, Rzeszowie, Kijowie, Lwowie i Sarajewie. Od 2012 roku współpracuje z Narodowym Teatrem Dramatycznym im. Tarasa Szewczenki w Charkowie, gdzie wyreżyserował "Żegnaj, Judaszu" Iredyńskiego oraz "Antygonę w Nowym Jorku" Głowackiego. Jest także tłumaczem sztuk teatralnych, jego przekłady ukazują się m.in. na łamach miesięcznika "Dialog".

Karbido - wrocławska formacja, którą tworzą Marek Otwinowski (Maot) i Tomasz Sikora. Od 2004 roku realizuje autorskie projekty muzyczne i okołomuzyczne, związane z teatrem, teatrem radiowym, literaturą i architekturą. Swoje koncerty, audio-spektakle (m.in. "Stolik", "Table around Cage"), czy zdarzenia muzyczne ("Music 4Buildings") grupa prezentowała na ponad stu festiwalach. Ze swoimi pracami odwiedziła wszystkie kontynenty (z wyjątkiem Afryki), dając ponad 500 występów. Od 2005 roku Karbido stale współpracuje z ukraińskim poetą i prozaikiem Jurijem Andruchowyczem.

Muzycy w swoich pracach sięgają do rozmaitych źródeł, określając swoją twórczość "rodzajem wielogatunkowego skrzyżowania rozmaitych dyscyplin" i ochoczo poddają ją metamorfozie: od post-rocka przez etno/postfolk, elektronikę, punk/core jazz, ambient i obszary intuitywne na eksperymentach (nie) kończąc. Ważnym doświadczeniem dla członków grupy jest współpraca z teatrami (ok. 20 tytułów) oraz z teatrem radiowym.

Do 2016 roku zespół opublikował osiem albumów i dwa krążki DVD.
Półowa ZERO-85 - to dokładnie 1/2 zespołu, w tym: Kubus (Jakub Kwaśniewski) i Boban (Bogusław Kasperuk).
"zero n III, Ms. zerze; lm D. zer:

1. techn. "początkowy punkt na skali, podziałce, od którego się coś mierzy, oblicza; także: liczba odgraniczająca wartości dodatnie od ujemnych"
2. mat. "liczba oznaczona symbolem 0, która dodana do dowolnej liczby nie zmienia jej wartości; również cyfra 0 w układzie pozycyjnym dziesiętnym"
3. pot. "brak czegokolwiek; nic"
4. muz. "zero-85" - "garaż, początek wieku, muzyka, języki świata + rozmaitości"

Białostocki Teatr Lalek, 3.02, 4.02, 5.02 - godz. 18.00(-) (-)
Materiał Teatru
3 lutego 2017