I dla dzieci, i dla dorosłych

3 października na festiwalu Divadelná Nitra działo się całe mnóstwo rzeczy: tak jak i wczoraj, odbyło się kilka wydarzeń dla dzieci (zarówno spektakle, jak i różnego rodzaju angażujące, twórcze działania i zabawy).

Dorośli natomiast mogli posłuchać minikonferencji teatrologicznej poświęconej festiwalowi Divadelna Nitra, a niedługo później wsiąść w autobus do domu kultury Párovské Háje pod Nitrą, by zobaczyć performance w reżyserii Petry Fornayovej Blue is the Colour (or Why Rinse a Plastic Yoghurt Cup if Some People Fly to Thailand Four Times a Year)*,duża koprodukcja organizacji ze Słowacji, Irlandii, Belgii oraz Słowenii.

A tuż po powrocie teatr-busu do Nitry zaczynał się kolejny spektakl z programu głównego, czyli Borodáč albo Trzy Siotry w reżyserii Júlii Rázusovej z Teatru im. Andreja Bagara w Nitrze, czyli spektaklu poświęconemu słynnemu słowackiemu reżyserowi i aktorowi Janowi Borodáčowi (i w przedstawieniu wracał ciągle wątek jego pracy nad dramatem Czechowa z zespołem).

Sama akurat uczestniczyłam w tych wszystkich wydarzeniach dla dorosłych i muszę stwierdzić, że zaczyna mi się rysować bardzo ciekawa perspektywa na różnice pomiędzy polskim a słowackim podejściem do działań na scenie. Krótko mówiąc, są znaczne.

Czekam jednak do końca festiwalu z wyciągnięciem ostatecznych wniosków. Ewa Mazgajska
Dziennik Teatralny Nitra
4 października 2021