Ida Kamińska - aktorka totalna

Pierwsza kobieta-reżyser w okresie międzywojennym w Polsce. Pierwsza aktorka z krajów komunistycznych nominowana za najlepszą rolę kobiecą do Oscara, obok Elizabeth Taylor w „Kto się boi Virginii Woolf” i Anouk Aimée w „Kobiecie i mężczyźnie'”. Pierwsza dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie, twórca największej żydowskiej sceny teatralnej na świecie.

Wątła fizycznie i z niedużym głosem, na scenie urastała do potęgi - napisał o niej jeden z jej uczniów, aktor i pisarz Henryk Grynberg. Debiut teatralny miała za sobą w wieku niespełna sześciu lat,
a oficjalnie zawodową aktorką stała się w 1917 roku, skończywszy lat osiemnaście. Teatr był dla niej domem i szkołą życia.

Ida Kamińska oddziedziczyła talent po rodzicach: matce – Ester Rachel Kamińskiej zawdzięczała
aktorską umiejętność kreowania początkowo pełnych emocji z czasem coraz bardziej oszczędnych, a równocześnie niezwykle wyrazistych ról; ojcu – organizacyjny i menedżerski.

Kamińska stworzyła dziesiątki kreacji, z których wiele przeszło do historii teatru. Zagrała 124 role teatralne, wyreżyserowała 65 spektakli, napisała dwa dramaty „Ongiś był król" i „Zasypać bunkry",
a także dwie książki: „Nie brakuje mi niczego oprócz pracy" i autobiografię „Moje życie, mój teatr". Ponadto przetłumaczyła na język jidysz 58 sztuk.

Była osobą niezwykle skromną, pełną energii. Dzięki jej zapałowi Teatr Żydowski podróżował po całym świecie. Zapalona brydżystka, zasłynęła także doskonałymi stosunkami ze swoimi aktorami, dla których wygrywała w karty nawet mieszkania.

W sierpniu 1968, wobec narastającej antysemickiej polityki ówczesnych władz, artystka wyemigrowała do USA, gdzie zmarła w maju 1980 roku.

Podczas pierwszego z cyklu spotkań poświęconych wybitnym postaciom teatru, sylwetkę Idy Kamińskiej przybliżą aktorki: Stanisława Celińska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Ewa Dąbrowska, oraz gość specjalny: Mariusz Szczygieł. Spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela. Wspominać swoją poprzedniczkę będzie także obecny dyrektor Teatru Żydowskiego Szymon Szurmiej.

Podczas spotkania zostanie wyświetlony film dokumentalny o Idzie Kamińskiej zatytułowany „Jej Teatr" w reżyserii Władysława Forberta.

Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 10 lutego o godz. 15.00 na dużej scenie Teatru Żydowskiego (Pl. Grzybowski 12/16).

Wstęp wolny, prosimy o potwierdzenie przybycia: bow@teatr-zydowski.art.pl lub telefonicznie 022 850 64 50/51.(-)
Materiał Teatru
5 lutego 2014