Ile szczęścia wystarczy?

Rybak nie chce niczego. Jego Małżonka – wszystkiego. A Ty? Czego byś sobie zażyczył, gdybyś złapał złotą rybkę? „Bajka o rybaku i rybce", czyli filozoficzne rozmyślania dla najmłodszych.

Bardzo łatwo przychodzi mi dystansowanie się od tego złego, chciwego człowieka, jakim jest Małżonka. Potem przypominam sobie moment, w którym Rybak wypuszcza złotą rybkę na wolność i nie pragnie niczego w zamian. „Durny", pomyślałem. Tym samym słowem przywitała go żona. Dalej, myślałem „Co by to im szkodziło, zażyczyć sobie nową wannę? A co złego jest w tym, że nie muszą już mieszkać w lepiance?" Kolejnym życzeniem jest władza i tu mówię sobie „Stop, to zaszło za daleko, ja bym poprzestał na nowym domu (z kotem!). Chociaż... ja przecież nie byłbym takim złym włodarzem jak ona." I w tym momencie zdaję sobie sprawę, że sam nie do końca wiem kiedy należałoby się zatrzymać.

Takie i tym podobne przemyślenia nachodzą mnie, gdy słucham opowieści w wersji Aleksandra Puszkina z ust aktorów Białostockiego Teatru Lalek. Igor Kazakov wykorzystuje siłę baśniowych bohaterów, o której pisze Bruno Bettelheim „Dziecko nie zadaje sobie pytania, czy chce być dobre, ale pytanie, do kogo chce się upodobnić." („Cudowne i pożyteczne") Dzieci słuchały z uwagą. Możliwe, że próbowały rozstrzygnąć ten wewnętrzny konflikt. Niewątpliwie twórcy zapewnili im odpowiednią przestrzeń, aby do samego końca spektaklu mogły w napięciu zastanawiać się kogo ostatecznie wybrać, czyją stronę obrać.

Ja ciągle się zastanawiam. Naturalnie sympatyzowałem z biednym, uległym Rybakiem. I podobnie jak on, czekałem aż ktoś inny postawi się tyranii. Gdy jego bierność doprowadza do katastrofy, wybór przestaje być oczywisty.

Po spektaklu w foyer słyszałem jak dzieci zadają pytania swoim opiekunom. Odpowiedzi nie przychodziły im z łatwością. To mogły być początki dłuższych rozmów.Tymoteusz Sarosiek
Dziennik Teatralny Białystok
6 listopada 2021
Portrety
Igor Kazakov