Inauguracja sezonu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Na początku września na ulice Wrocławia wyruszy tramwaj z hasłem NOWE SPOJRZENIA, które towarzyszyć będzie Wrocławskiemu Teatrowi Współczesnemu przez cały sezon 2010/2011

Sześć nowych spektakli, które zaplanowała do czerwca 2011 roku Dyrektor teatru, Krystyna Meissner, to nowe spojrzenia na erotykę i obyczaje („Białe małżeństwo”– reż. K. Meissner, premiera 10 września), na mentalność Polaków („Trans-Atlantyk” – reż. J. Tumidajski, premiera 6 listopada 2010), na kobiecość i równouprawnienie („Sztandar ze spódnicy” – reż. U. Kijak, premiera w marcu 2011), na ciało i muzykę w teatrze („Klaus der Grosse” – reż. M. Prusak, w repertuarze WTW od 3 września; „Jak to się robi w Odessie” – reż. Ł. Czuj, premiera 31 grudnia 2010).

Pierwsza premiera WTW w tym sezonie to „Białe małżeństwo” Tadeusza Różewicza w reżyserii Krystyny Meissner. To spektakl o poszukiwaniu wolności, pragnieniu oryginalności i swobody ekspresji. Przegląd rozmaitych form, w jakich objawiają się: pożądanie, lęki i frustracje, traumy i kompleksy, przesądy i stereotypy. Historia Bianki, pozornie zwyczajnej dziewczynki, która dojrzewa i za chwilę zostanie wydana za mąż, jest studium męsko-damskiej relacji, traktatem o istocie bycia z drugim człowiekiem. Niesłychanie przenikliwy, niezmiennie aktualny, gorzki i śmieszny zarazem, obraz kondycji erotycznej Polaków. Premiera – 10 września, kolejne spektakle – 11, 12 oraz 18 i 19 września o godz. 19.15.

A już 3 września – pierwszy spektakl nowego sezonu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym: „Klaus der Grosse” w reżyserii Maćko Prusaka – choreografa i mima, stałego współpracownika Jana Klaty. Maćko Prusak od dawna tworzy choreografie i pracuje nad ruchem scenicznym w teatrach dramatycznych. Z Wrocławskim Teatrem Współczesnym współpracuje też jako aktor (np. „Nakręcana pomarańcza”, ”Kaspar”). „Klaus der Grosse” jest jego pierwszym autorskim przedsięwzięciem: wyreżyserował je, przygotował choreografię i sam występuje – obok piątki młodych aktorów, którzy nie tylko znakomicie panują nad ciałem, ale również świetnie śpiewają. Przedstawienie zdobyło Grand Prix Nurtu Off tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej i od tego sezonu wchodzi na stałe do repertuaru WTW w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. Pokaz premierowy – 3 września, kolejne spektakle – 4, 5 oraz 7 września o godz. 19.00.
Materiał nadesłany
1 września 2010