Jak nawiązać kontakt z Obcym

Natalia Korczakowska drugi raz pracuje w TR Warszawa. W 2006 r. reżyserowała tu "Strefę działań wojennych". W piątek premiera przygotowywanej przez nią adaptacji - powieści Stanisława Lema "Solaris".

Słynna na cały świat, dwa razy ekranizowana powieść nie przestaje fascynować. Umiejętnie łączy się w niej świat science fiction, historii miłosnej, psychoanalizy, traktatu filozoficznego i kryminału. 

Na stację naukową nad planetą Solaris przybywa psycholog Kris Kelvin. Stacja pogrążona jest w chaosie, jeden z naukowców nie żyje, a sam Kris zetknie się tutaj z najdziwniejszym doświadczeniem swojego życia. Będzie próbował rozwiązać zagadkę śmierci naukowca i jednocześnie tajemnicę oceanu, który pokrywa całą planetę i uznawany jest za obcą inteligencję.

– Przeczytałam „Solaris” w szczególnym momencie życia, kiedy zmarł Jerzy Grzegorzewski. Uważałam go za swojego mistrza – opowiada Natalia Korczakowska – Ważna stała się wtedy dla mnie sytuacja początkowa w powieści. Kelvin przybywa na stację i dowiaduje się o śmierci Gibariana, człowieka, który wprowadził go w naukę solarystyki. Śmierć nauczyciela staje się dla Kelvina motywem do rozpoczęcia rekonstrukcji powodów, które pchnęły Gibariana do samobójstwa.

Sam Lem z nieufnością podchodził do prób adaptacji swojej powieści. Mimo to powstały dwie ekranizacje „Solaris”. Jedną, skupioną na filozoficznych problemach, przygotował w 1972 roku Andriej Tarkowski. W 2002 roku powstała hollywoodzka produkcja w reżyserii Stevena Soderbergha, uznana za niezbyt udaną.

– Najtrudniejsze było dla nas odkrycie, czym jest solaryczny ocean – mówi Korczakowska. – Wszystkim interpretatorom powieści sprawia on problemy. Przełomowy okazał się moment, w którym potraktowaliśmy widownię jako ocean. Bohaterowie powieści próbują znaleźć sposób na skontaktowanie się z tym inteligentnym Obcym. A w teatrze też chodzi o nawiązanie kontaktu. Naszym Obcym jest więc publiczność i chcemy ją zachęcić do aktywnego reagowania na nasze działania.

„Solaris. Raport”, dramat wg powieści Stanisława Lema, reż. Natalia Korczakowska, wyk. Cezary Kosiński, Katarzyna Warnke, TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8, bilety: 30 – 60 zł, rezerwacje tel. 22 480 80 08, premiera: piątek (2.10.), godz. 19, spektakle: sobota (3.10) – niedziela (4.10.), godz. 19, wtorek (6.10.), godz. 19.Agnieszka Rataj
Zycie Warszawy
2 października 2009
Spektakle
Solaris
Teatry
TR Warszawa