Jak zmontować najlepsze z najlepszych

Już po raz drugi teatr Montowania pokaże wszystko, co ma najlepszego. Mowa oczywiście o spektaklach. Panowie zagrają na nowo otwartej scenie Och-Teatru aż siedem przedstawień.

Na początek absolutny hit: "Kamienie w kieszeniach" [na zdjęciu], rzecz o przyjaźni, odpowiedzialności, wolności i marzeniach. Na niemalże pustej scenie Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki czują się jak ryby w wodzie, co chwila zmieniając role i rozbawiając do łez teatralną publiczność. 

Zwłaszcza Rutkowski ma do tego niebywały talent, co udowodnił, upowszechniając na warszawskiej scenie gatunek, jakim jest stand up comedy. Wraz z dramatopisarzem Michałem Walczakiem przygotował one man show zatytułowany "To nie jest kraj dla wielkich ludzi", w którym zjadliwie prowadzi widza poprzez galerię typowo polskich postaci. Ten wirtuozerski popis również będzie można zobaczyć w czasie festiwalu The Best of Montownia. 

Obok Rutkowskiego i Wierzbickiego Montownię tworzą także Marcin Perchuć i Adam Krawczuk. O tym, jak wszechstronni są to aktorzy, świadczą kolejne spektakle: utrzymane w konwencji komedii dell\'arte "Szelomstwa Skapena" Moliera i piękny, nastrojowy "Utwór sentymentalny na czterech aktorów", w którym cały świat stworzony został z dużego kawałka papieru i sznurka. 

Montownia nie zapomniała również o młodzieżowych widzach: z myślą o nich cztery lata temu przygotowała spektakl "Lovv". Szwedzka sztuka o trudzie dojrzewania, bliskości i dorosłości została przetłumaczona specjalnie właśnie dla tej czwórki aktorów. 

W repertuarze Montowni, a co z tym idzie, w programie festiwalu, znalazł się również mniej udany "Edmond"- poważna rzecz o zagubieniu jednostki w dzisiejszym świecie. 

Że jednak w komedii ten teatralny kwartet męski czuje się najlepiej, udowadnia w "Wojnie na trzecim piętrze". Ten absurdalny żart w stylu Monthy Pythona wzbogacony został o naprawdę imponujące efekty pirotechniczne. Jest zatem z czego wybierać. 

II FESTIWAL THE BEST OF MONTOWNIA 
30.01- 4.02, Och-Teatr 
ul. Grójecka 65 bilety: 35-55 złKarolina Kreter
Polska Metropolia Warszawska
30 stycznia 2010