Jerofiejew na premierze swojej sztuki

Światową prapremierę przedstawienia "Akimudy" na podstawie powieści rosyjskiego pisarza Wiktora Jerofiejewa pod tym samym tytułem wystawił w niedzielny wieczór Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Na premierowy spektakl do Łodzi przyjechał rosyjski pisarz.

Powieść Wiktora Jerofiejewa "Akimudy" (tytuł jest grą słów muki ada - męki piekielne), w tłumaczeniu Michała B. Jagiełły, ukazała się w Polsce w lutym tego roku.

W powieści i spektaklu Rosja zostaje zaatakowana przez armię martwych, a stery przejmuje ambasador aneksjonistów, Akimud. To on tworzy Nową Rosję i Nowe Imperium. Po spacyfikowaniu żywych brutalnymi metodami wprowadza nową ideologię, która wkrótce obejmie całą Europę. Zaczyna się III wojna światowa. Powracają wszystkie demony przeszłości ze Stalinem na czele.

Niezwyciężona i niepokonana armia Nowej Rosji wspólnie z cerkwią prawosławną wprowadzają nowy terror i nową ideologię. Prezydent Federacji Rosyjskiej wraz z Dumą ustępują, na ich miejsce przychodzą nowi ministrowie i nowy przywódca - Główny.

Jerofiejew na spotkaniu z dziennikarzami przypomniał, że powieść powstała dwa lata temu i nikt wówczas nie myślał, jak potoczą się wydarzenia w Rosji.

- Niestety ta powieść zrobiła się polityczna - podkreślił pisarz. Ale z drugiej strony - jego zdaniem - to dobrze, że literatura może coś przewidywać, nawet najgorsze rzeczy. Jego zdaniem książka może być ciekawa dla ludzi w rożnych krajach.

Proszony o komentarz do obecnej sytuacji politycznej pisarz powiedział, że "Putin gra szantażem z koncepcją III wojny światowej; tego nie było nigdy". - On gra bardzo ostro, bardzo agresywnie i nie wiadomo, co będzie dalej. To, co się dzieje na Ukrainie, to nie jest koniec. To jest gra bez żadnych zasad i to jest koszmar - mówił Jerofiejew.

- Mamy problem nie tylko z rządem, ale też z narodem - dodał. - Bo naród teraz idzie z Putinem i to jest szok dla 90 proc. inteligencji rosyjskiej.

Scenicznej adaptacji powieści "Akimudy" (na zdjęciu) podjął się Tomasz Kireńczuk, a spektakl wyreżyserował Piotr Sieklucki. Scenografię do przedstawienia przygotował Łukasz Błażejewski, choreografię - Jarek Widuch, a muzykę - Paweł Harańczyk.(-)
(PAP)
7 października 2014
Spektakle
Akimudy