Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej

Znakomity warsztat aktorski, ciekawa sceniczna indywidualność, precyzyjne prowadzenie postaci, bezsprzeczny talent i świetnie ustawiony głos - tak piszą recenzenci o aktorze Teatru Polskiego - Mieczysławie Franaszku, który w najbliższą niedzielę (27 października) obchodzić będzie jubileusz 45-lecia pracy artystycznej.

Wszystkie te cechy aktor prezentuje od 2001 roku na bydgoskiej scenie, gdzie pojawił się gościnnie w roli Łuki - mądrego wędrowca, jednego z mieszkańców noclegowni w dramacie "Na dnie" Maksima Gorkiego. Jubileusze 35-lecia oraz 40-lecia pracy artystycznej Mieczysław Franaszek obchodził również Bydgoszczy. Najpierw znakomicie poprowadzoną rolą starego aktora Feuerbacha w dramacie Tankreda Dorsta "Ja, Feuerbach" w reż. Adama Orzechowskiego, a następnie rolą w spektaklu "Turyści" Artura Pałygi w reż. Piotra Ratajczaka.

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, po raz pierwszy stanął na scenie w roku 1966, jeszcze jako student drugiego roku. Od razu po szkole, w 1968 roku, trafił do teatru w Nowej Hucie, jednak w niedługim czasie zaczął pracować w teatrze "Bagatela". Grał tam obok Jerzego Treli, Elżbiety Karkoszki, Olgierda Łukaszewicza. Potem był Sosnowiec, Opole, Koszalin, Szczecin, Poznań i wreszcie Bydgoszcz.

Bydgoszczanie pamiętają Mieczysława Franaszka z takich spektakli jak: "Bal w Operze", "Mieszczanin szlachcicem", "Ryszard III", a aktualnie występuje w spektaklach: "Dziady", "Sprawa Dantona", "Mleko", "Turyści", "Opera za trzy grosze".

Jubileusz aktora zbiega się z prapremierą najnowszej sztuki Artura Pałygi "Historie bydgoskie" w reż. Pawła Łysaka, w której będzie można zobaczyć również Mieczysława Franaszka w specjalnie dla niego napisanym monodramie dotyczącym symbolu miasta nad Brdą - Łuczniczki. Pierwszy pokaz spektaklu już dziś (25 października) o godz. 20.00.

Mieczysław Franaszek jest laureatem kilku nagród aktorskich. Otrzymał je m.in. na festiwalach w Erlangen (Niemcy), Zagrzebiu (Jugosławia), Szczecinie, Krakowie.

Zajmuje się również fotografią reportażową, dokumentując swoje podróże (Egipt, Maroko, Tunezja, Chiny, Indie itp.).(-) (-)
Materiał Teatru
26 października 2013