Jubileuszowa edycja

Zwieńczeniem sezonu artystycznego Opery Krakowskiej będzie XX Letni Festiwal (9 czerwca - 1 lipca 2016). Jubileuszową edycję Festiwalu pod hasłem "Wagner - Verdi - Puccini" zainauguruje premiera opery "Tannhauser" Richarda Wagnera (9 czerwca).

Spektakl reżyseruje Laco Adamik, kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, scenografię i kostiumy projektuje Barbara Kędzierska.

Opera Krakowska zmierzy się z dziełem Wagnera po raz pierwszy. W tytułowej partii zobaczymy Tomasza Kuka i Janusza Ratajczaka, jako Elżbietę Magdalenę Barylak i WiolettęChodowicz. Solistom będzie towarzyszyć Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Kolejne przedstawienia odbędą się 10 i 12 czerwca 2016.

Tradycją Letniego Festiwalu stały się spektakle prezentowane na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. W tegorocznej edycji będzie to "Trubadur" G. Verdiego w reżyserii Laco Adamika (17,19 czerwca) z udziałem Małgorzaty Walewskiej w roli Azuceny. W partiach solowych wystąpią również m.in.: Katarzyna Oleś-Blacha (Leonora), Tomasz Kuk (Manrico), Leszek Skrla (Hrabia di Luna).

Na dziedzińcu wawelskim nie zabraknie także, jak co roku, widowiska dla miłośników tańca, będzie to spektakl baletowy Emocje (20 czerwca).

Koncert "Arie Oper Świata" rokrocznie przyciąga na Wawel rzeszę melomanów. W XX edycji Letniego Festiwalu w koncercie (21 czerwca) będziemy gościć Edytę Kulczak - solistkę Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Wystąpią także znakomici artyści Opery Krakowskiej: Magdalena Barylak, Wioletta Chodowicz, Tomasz Kuk i Adam Szerszeń.

Kolejnym plenerowym wydarzeniem w ramach Letniego Festiwalu będą koncerty "Operetka moja miłość...!" (30 czerwca i 1 lipca), na które zapraszamy na krakowski Kazimierz na terenie Zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa w Krakowie. Koncerty organizowane są z okazji 160-lfcia powstania Zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa w Krakowie i dedykowane będą Janowi Kiepurze oraz Bogusławowi Kaczyńskiemu.

Opery Giacomo Pucciniego zostaną zaprezentowane w gmachu teatru, będą to: "Madama Butterfly" (23 czerwca) z Wiolettą Chodowicz w roli Cio-cio-san i Vasylem Grokholskyim w partii Pinkertona, "Tosca" (24 czerwca) w której wystąpią m.in.: Magdalena Barylak (Tosca), Tomasz Kuk (Cavaradossi) oraz "Cyganeria" (26 czerwca) z Andrzejem Lampertem w roli Rodolfo i Iwoną Sochą jako Mimi.(-) (-)
Gazeta Kraków
8 czerwca 2016