Już w sobotę Powiślenia

Co łączy Centrum Nauki "Kopernik", pracownię Laki Loki i siostry urszulanki szare? Wspólne miejsce, czyli Powiśle. To właśnie tam odbędą się w sobotę Powiślenia - pierwsze święto tego historycznego rejonu Śródmieścia. Darmowe atrakcje na ten dzień przygotowało dla nas kilkadziesiąt instytucji i lokali. Teatr Ateneum przygotował atrakcje edukacyjne dla dzieci.

- Święto zaczniemy wspólnym śpiewem pod pomnikiem Syrenki o godz. 11 - mówi Patryk Czaplicki z teatru Ateneum, współorganizatora imprezy. - Później taki happening odbędzie się jeszcze raz o godz. 15 - dodaje. Jak mówi, to właśnie będzie sygnał do rozpoczęcia święta, które pokaże potencjał, jaki tkwi w powiślańskiej społeczności.

- Spod pomnika Syrenki o godz. 11.30 wyruszymy też w podróż "Od piaskarzy po studentów, czyli wielowiekowe dzieje Powiśla". - Podczas spaceru zwiedzimy wyjątkowe miejsca jak np. rzeźnie czy najstarszy stołeczny kościół - wylicza Elżbieta Wolfgram z powiślańskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. - Poznamy również ciemną stronę historii Powiśla - dodaje złowrogo.

"Zdanżam na czas, czyli wycieczka po Powiślu śladami filmów Stanisława Barei" - pod taką nazwą odbędzie się kolejny spacer. Start o godz. 14 przed Jazz Pubem (al. 3 Maja 3b)

Tuż przy pomniku Syrenki (obok powstającego gmachu Centrum Nauki "Kopernik"), aż do godz. 17 najmłodsi będą mogli budować jadalne molekuły, a dorośli - mosty. Również teatr Ateneum przygotował atrakcje edukacyjne dla dzieci. Milusińscy będą mogli wziąć udział w baśni naukowej "Wyprawa po deszcz". Zaplanowane są dwa spektakle: o godz. 12 i 15. Darmowe wejściówki będą czekały na chętnych godzinę przed przedstawieniem w siedzibie teatru (ul. Jaracza 2).

Tuż obok znajduje się nietypowy zakład fryzjerski: Laki Loki (ul. Jaracza 3). W sobotę będziemy mogli skorzystać tam z darmowych konsultacji dotyczących fryzur czy manikiuru. Poznamy też tajniki wizażu i makijażu.

Swoje ściśle ukrywane tajemnice ujawnią też siostry urszulanki szare. W godz. 10-20 zwiedzimy kaplicę ich domu przy ul. Wiślanej 2, a także pokój papieski. - To tutaj w latach 1955-1978 nocował Karol Wojtyła, gdy przyjeżdżał do Warszawy. Stąd też 3 października 1978 r. wyruszył na konklawe - zaznacza siostra Małgorzata Krupecka. I dodaje, że pokój jest skromnie umeblowany, ale są w nim również pamiątki związane z Janem Pawłem II, m.in. sutanna papieska.

Wszyscy chętni zwiedzą też najtajniejsze zakątki Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56), a jeżeli pogoda pozwoli, to przewodnik oprowadzi również po ogrodach (zgłoszenia pod nr. tel. 022 552 51 78). Będzie można obejrzeć również wystawę poświęconą Darwinowi.

Do imprezy przyłączyła się pobliska księgarniokawiarnia Tarabuk (ul. Browarna 6). Tam odbędzie się kiermasz książek o stolicy i Powiślu oraz Tarabajanie, czyli spektakl o Złotej Kaczce (wstęp 10 zł, rezerwacja pod nr. tel. 022 827 08 14).

Również ulica Solec przyciągnie tego dnia tłumy. Znajdujące się pod numerem 38 studio tańca Salsa Libre zaprasza na lekcję podstaw tańca o godz. 16 (40 wejściówek do odbioru na miejscu od rana), a tuż po godz. 21 swoje umiejętności zaprezentują instruktorzy.

Z kolei w Mufce (ul. Solec 101) o godz. 11 odbędzie się warsztat dla mam "Jak się mądrze bawić z dzieckiem". Tam też najmłodsi będą mogli nauczyć się od godz. 13 sztuki robienia kolczyków, broszek i biżuterii w sklepie Bubu (ul. Solec 50). A w kawiarni Kafka (ul. Oboźna 3) o godz. 14 dzieci dowiedzą się, jak zrobić latawiec, odbędzie się też konkurs wiedzy o Powiślu.

Organizatorzy Powiślenii przygotowali również dla warszawiaków ok. 4 tys. egzemplarzy map Powiśla z zaznaczonymi najciekawszymi miejscami i ich opisami. Dostać można je właśnie w tych punktach i wybranych lokalach na terenie miasta. Na mapie zaznaczone zostały również miejsca, gdzie znaleźć możemy tabliczki ze wspomnieniami mieszkańców osiedla.Andrzej Rejnson
Polska Metropolia Warszawska
3 października 2009