Klasyka w klasycznym wydaniu

– Wracamy do klasyki w klasycznym wydaniu – zapowiadają twórcy najnowszej premiery w Teatrze Polskim. Już w piątek widzowie zobaczą „Sen nocy letniej" w baśniowej scenografii i niezwykłych kostiumach.

 „Sen nocy letniej" to jedna z najzabawniejszych i najbardziej wyrafinowanych sztuk Williama Shakespeare'a, poświęconych zgłębianiu natury uczuć. Akcja spektaklu rozgrywa się w elżbietańskiej Anglii, a sztuka utrzymana jest w klimacie baśni poetyckiej. – Scenografia jest niesamowita, kostiumy też i muzyka, która jest dodana do scen. Jak dla mnie, wprowadza taką filmową narrację – mówi aktorka Beata Śliwińska.

– Praca nad tą sztuką była dużym wyzwaniem dla całej ekipy – podkreśla Magdalena Piekorz, reżyserka spektaklu. Artystka ma na swoim koncie wiele nagród filmowych i teatralnych, jedna z jej produkcji była też polskim kandydatem do Oscara.

– Zmierzenie się z takim repertuarem, gdzie ten wiersz musi płynąć, gdzie to wszystko musi brzmieć, jest to bardzo duże wyzwanie. Także bardzo się cieszę, że to jest akurat ten zespół, bo muszą być aktorzy, którzy mają warsztat, którzy są rzeczywiście wykształceni w tym kierunku, żeby to dźwignąć – twierdzi reżyserka spektaklu.

– Ta premiera będzie miała bardzo poważne znaczenie w historii naszego teatru – mówił Jan Szurmiej, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu. – Mamy markowych scenografów, którzy mają na swoim koncie Oskary za filmy. Stawka jest bardzo poważna – dodaje dyrektor Szurmiej.

To dopiero początek sezonu w Teatrze Polskim. – Przed nami jeszcze w tym roku dwie premiery. Będzie za półtora miesiąca premiera „Szewców" w reżyserii Stanisława Melskiego i już w grudniu będzie premiera następna, „Ksiądz Marek" – informuje Jacek Gawroński, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Łącznie w tym sezonie artystycznym Teatr Polski ma zaprezentować 6 premier.Joanna Pietkiewicz
Materiały TVP
9 września 2022
Spektakle
Sen nocy letniej