Klata, Zadara, Jarzyna wśród kandydatów na szefa Starego Teatru

Do końca czerwca ma zostać wyłoniony kandydat na dyrektora Starego Teatru w Krakowie. Zaproszenia do udziału w postępowaniu zostały wysłane do Jana Klaty, Bartosza Szydłowskiego, Michała Zadary, Tadeusza Bradeckiego i Grzegorza Jarzyny.

- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski informuje, iż zamierza wyłonić dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Kandydat zostanie wybrany spośród osób o ugruntowanym dorobku artystycznym, posiadających istotne doświadczenie w pracy w teatrze, umiejętność kierowania zespołem oraz kontakty artystyczne na szczeblach ogólnopolskim i międzynarodowym - poinformował PAP w piątek rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński.

Zaproszenia do udziału w postępowaniu zostały wysłane do: Jana Klaty, Bartosza Szydłowskiego, Michała Zadary, Tadeusza Bradeckiego i Grzegorza Jarzyny.

Minister kultury może również wziąć pod uwagę kandydatów zarekomendowanych przez zainteresowane środowiska.

Kandydaci zostaną poproszeni o przedłożenie koncepcji kierowania teatrem, które będą podstawą do rozmowy, którą przeprowadzi powołany przez ministra zespół. Wyłonienie kandydata planuje się na koniec czerwca bieżącego roku.

Obecny dyrektor Starego Teatru Mikołaj Grabowski - reżyser i aktor - sprawuję tą funkcję od 2002 r.

W grudniu skończył 65 lat. W Starym Teatrze wyreżyserował m.in. "Tango Gombrowicz", "Wyzwolenie" S. Wyspiańskiego, "Tartuffe" Moliera, "Trans-Atlantyk" wg W. Gombrowicza, "Chopin kontra Szopen", a ostatnio "Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie" A. Mickiewicza.(-)
PAP
26 maja 2012