Kolejna edycja już niebawem

31. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych odbędzie się w dniach 23-28 kwietnia 2012 roku w Łodzi. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP. Festiwal Szkół Teatralnych finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi. Organizatorem festiwalu jest Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, współorganizatorem przedsięwzięcia- Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Istotą Festiwalu Szkół Teatralnych jest konfrontacja kreacji aktorskich prezentowanych w przedstawieniach dyplomowych  studentów polskich uczelni teatralnych: Akademii Teatralnej w Warszawie,  Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Filii we Wrocławiu i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. O przyznaniu nagród Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepsze kreacje aktorskie zdecyduje Jury składające się z reżyserów, krytyków i aktorów teatralnych. Głosami Publiczności przyznane zostaną Nagrody dla Najbardziej Elektryzujących Aktorów.

Wśród laureatów Nagród poprzednich edycji festiwalu znajduje się wiele wybitnych i cenionych obecnie aktorów teatralnych. To właśnie na deskach łódzkich teatrów, w ramach festiwalu,  swe pierwsze sukcesy aktorskie odnosili m.in. Michał Żebrowski, Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Sonia Bohosiewicz, Zbigniew Zamachowski, czy Marcin Kowalczyk.

Festiwalowe prezentacje cieszą się niezmiennie bardzo wysoką frekwencją, a formuła wydarzenia ceniona jest przez ludzi teatru. Każda edycja festiwalu jest okazją do spotkania środowiska teatralnego, porównania metod kształcenia aktorów i sposobów kreacji aktorskich przez młodych adeptów sztuki aktorskiej.

Spektakle 31. Edycji Festiwalu prezentowane będą na głównych łódzkich scenach teatralnych – w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, Teatrze im. Stefana Jaracza, Teatrze Studyjnym PWSFTviT oraz Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych.(-)
Mateirał Organizatora
16 kwietnia 2013