Kolejne pokazy kontrowersyjnego spektaklu

Sztuka „Bóg Zemsty” wywołała swego czasu wielki skandal obyczajowy i została uznana za obsceniczną i obrażającą żydowską religię. Mimo to, odnosiła również międzynarodowe sukcesy. Aktualnie wystawiana jest w Teatrze Żydowskim w Warszawie. 19 grudnia 2013 r. odbyła się premiera, a kolejne pokazy zaplanowane są w styczniu i w lutym. Uwaga! Przedstawienie dla widzów od lat 16.

„Bóg zemsty" to sztuka zderzająca ze sobą tradycję i współczesność, penetrująca tematy, które do dziś pozostają tabu. Asz precyzyjnie skonstruował psychologię bohaterów dramatu i właśnie tropem tej psychologii podąża reżyser przedstawienia.

Jankiel, główny bohater sztuki, jest właścicielem kamienicy, którą zamieszkuje z rodziną. Ów pozornie przyzwoity obywatel i ojciec prowadzi w suterenie dom publiczny, do którego zostaje zwabiona przez jedną z prostytutek jego córka – Ryfka. Jankiel pilnuje, aby interes dobrze prosperował, ale nie zaniedbuje również spraw związanych z życiem wiecznym. W trosce o zbawienie Ryfki postanawia zamówić specjalny zwój Tory...

Spektakl w Teatrze Żydowskim zrealizowany został przez Andreia Muntéanu, reżysera związanego z drugim w Europie repertuarowym Teatrem Żydowskim w Bukareszcie. „Bóg zemsty" to jedno z najwybitniejszych osiągnięć dramatopisarskich Asza – żydowskiego pisarza urodzonego się w Kutnie, niecałe sto kilometrów od Warszawy, który jest dziś w Polsce prawie całkiem zapomniany. Asz jest dość kontrowersyjnym autorem – mówi reżyser – ma zarówno krytyków jak i zwolenników, jego twórczość jest i kochana i nienawidzona. Chciałbym udowodnić, że twórczość Asza zdecydowanie zasługuje na naszą uwagę.

Spektakle: 10, 11, 12 stycznia oraz 14, 15, 16 lutego 2014 r.
Przedstawienie wystawiane jest w języku jidysz z symultanicznym tłumaczeniem na język polski, angielski lub hebrajski – do wyboru.(-) (-)
Materiał Teatru
8 stycznia 2014
Spektakle
Bóg zemsty