Komedia dobra na zimę

Kominiarz zawsze dobrze wróży, nic więc dziwnego, że to kominiarz reklamuje Katowicki Karnawał Komedii. Przegląd organizowany jest już po raz piąty i - jak nam donoszą z teatralnych kas - cieszy się gigantycznym powodzeniem publiczności.

Impreza trwać będzie od 27 stycznia do 5 lutego, a przedstawienia prezentowane będą na scenach Teatru Śląskiego i Teatru Korez. Przyjadą zespoły teatralne z Białegostoku, Bielska-Białej, Krakowa, Wałbrzycha i Warszawy.

W repertuarze katowickiego spotkania z komedią znalazło się m.in. jedno z najgłośniejszych przedstawień ostatniego sezonu, czyli "Dzienniki" [na zdjęciu] z warszawskiego Teatr Imka (5 lutego, godz. 19.00). Ten świetny spektakl powstał według scenariusza, w reżyserii i scenografii Mikołaja Grabowskiego, z udziałem m.in. Magdaleny Cieleckiej, Tomasza Karolaka i Jana Peszka. Nominowane do wielu nagród przedstawienie, raz jeszcze przypomina kpiąco-gorzkie spojrzenie Witolda Gombrowicza na Polaków, na nasze słabości i fobie. Na uwagę zasługują też "Iluzje" z Teatru na Woli im. T. Łomnickiego (31 stycznia, godz. 19.00). Sztuka Iwana Wyrypajewa to historia dwóch małżeństw, które nagle odczuwają potrzebę rozmowy o wzajemnych uczuciach. Kameralna, ale nie pozbawiona nostalgicznego humoru, opowieść o tym, jak często mylimy się w ocenie zachowań nawet najbliższych ludzi, grana jest w doborowej obsadzie. W "Iluzjach" występują: Dominika Ostałowska, Dorota Landowska, Krzysztof Stroiński i Łukasz Lewandowski. Reżyseruje mistrzyni teatru psychologicznego - Agnieszka Glińska.

W "Singielce" z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej (30 stycznia, godz. 18.00) spotkamy się z Anną Guzik, która wciela się młodą, przebojową i bardzo samotną piosenkarkę, skazaną (skazującą się?) na życie w pojedynkę. A w spektaklu pt. "Super Susan" (27 stycznia, godz.18.00), z Teatru Kamienica, z Ewą Kasprzyk. Aktorka gra tu nieco szaloną Angielkę, która w dojrzałym wieku postanawia powtórzyć wycieczkę do Australii, jaką odbyła mając 20 lat.

Prócz przedstawień zespołowych, na Katowickim Karnawale Komedii nie zabraknie recitali i występów estradowych. Zobaczy i usłyszymy m.in. Andrzeja Poniedzielskiego, Joannę Szczepkowską, Krystynę Tkacz i Bartosza Porczyka.

PRZEGLĄD TEATRALNY
Katowice, Teatr Śląski www.teatrslaski.art.pl i Teraz Korez www.korez.art.pl
Od 27 stycznia do 5 lutego 2012 r.hw-m
Polska Dziennik Zachodni
31 grudnia 2011